Mekanın ontolojisi: Zeitgeist ve mekanın ruhu, ruhun mekanı
Ontology of space: Zeitgeist and the spirit of space, the space of spirit
- Tez No: 917420
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME HÜLYA BERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, insan varlığı ile mekân arasındaki ontolojik bağı, Perikles dönemi Atina'sını merkeze alarak anlamayı ve mekânın kentsel tasarım bağlamındaki rolünü açıklamayı amaçlamaktadır. Mekân, insanın varoluşsal anlam arayışında yalnızca bir fiziksel barınak değil, aynı zamanda toplumsal, kültürel ve politik dinamiklerin şekillendiği bir çerçeve olarak işlev görür. Bu bağlamda, Perikles dönemi Atina'sı, kentsel mekânların birey ve toplum üzerindeki etkisini incelemek için güçlü bir örnek sunmaktadır. Çalışma, mekânın bir toplumun“Zeitgeist”ini nasıl taşıdığına ve şekillendirdiğine dair bir analiz sunmaktadır. Perikles döneminin Akropolis ve Agora gibi mekânları, demokratik değerlerin ve toplumsal aidiyetin sembolü haline gelmiştir. Bu mekânlar, sadece bireylerin günlük yaşamını değil, aynı zamanda kentsel çevrenin kolektif hafızasını ve kimliğini de yapılandırmıştır. Özellikle Parthenon, yalnızca dini bir merkez değil, aynı zamanda Atina'nın demokratik ve kültürel gücünün yansıması olarak, kentsel mekânın estetik ve politik anlamlarını birleştiren bir tasarım anlayışını temsil eder. Tez, kentsel tasarım perspektifinden mekânın, bireyin kendini tanımlama ve toplumsal bağlarını güçlendirme sürecindeki rolünü tartışmaktadır. Mekân, dönemin kültürel, politik ve sosyal dinamiklerini barındıran ve bu dinamikleri yeniden üreten bir araç olarak ele alınmıştır. Perikles dönemi Atina'sının mekân üretimi, kentsel çevrelerin birey ve toplum üzerindeki dönüştürücü etkisini göstermektedir. Bu bağlamda, mekân tasarımının toplumsal kimlik ve aidiyet inşasındaki kritik önemi vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, mekânın kentsel tasarım bağlamındaki ontolojik anlamını, birey ve toplum arasındaki ilişkiyi dönüştüren bir araç olarak yeniden değerlendirmektedir. Perikles dönemi Atina'sından hareketle, mekânın yalnızca fiziksel bir yapı değil, aynı zamanda kentsel çevrenin toplumsal ve kültürel dinamiklerini taşıyan bir“ruh”olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tez, şehircilik literatürüne katkıda bulunarak, kentsel mekânların tasarımında yeni bir perspektif sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the ontological relationship between human existence and space, focusing on the urban context of Periclean Athens to understand the role of spatial design in shaping societal and individual identity. Space is not merely a physical construct but also a medium where cultural, social, and political dynamics are articulated and transformed. In this regard, Periclean Athens serves as a compelling case study to examine how urban spaces influence and reflect human existence within a specific historical and cultural framework. The study analyzes how space embodies and reproduces the“Zeitgeist”of its era. Urban spaces such as the Acropolis and Agora in Periclean Athens became symbols of democratic values and social cohesion. These spaces not only structured daily life but also constituted the collective memory and identity of the urban environment. The Parthenon, for instance, functioned as both a religious sanctuary and a cultural landmark, encapsulating Athens' democratic and cultural ideals while integrating aesthetic and political dimensions into its urban design. From an urban design perspective, the thesis investigates the transformative role of space in the processes of self-identification and social integration. Space is conceptualized as a carrier of cultural, political, and social dynamics, shaping and being shaped by its users. The production of space in Periclean Athens illustrates the profound influence of urban environments on both individual and collective identities. This perspective underscores the critical role of spatial design in fostering a sense of belonging and cultural identity. In conclusion, this study reconsiders the ontological significance of space within the framework of urban design, highlighting its role as a transformative medium in the relationship between individuals and society. Drawing insights from the urban fabric of Periclean Athens, it argues that space is not merely a physical entity but a bearer of the cultural and social dynamics of its time. By integrating the discourse of urban design with historical analysis, this thesis aims to contribute a novel perspective to the field of urban studies and spatial theory.