Aktif ve remisyon dönemi ülseratif kolit hastalarında metabolomik analizler
Metabolomic analysis in active and remission ulcerative colitis patients
- Tez No: 917424
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülseratif kolit, gastrointestinal sistemin kronik enflamatuvar bir hastalığı olup, biyokimyasal ve metabolik değişimlerle karakterizedir. Bu çalışmada, ülseratif kolit hastalarından alınan kan örnekleri üzerinde metabolomik analiz yöntemleri kullanılarak hastalığın biyokimyasal mekanizmalarının anlaşılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla aktif ülseratif kolit hastaları, remisyon periyodunda olan ülseratif kolit hastaları ve bu hastalığı olmayan sağlıklı kişilerden alınan plazma örnekleri, Sıvı Kromatografisi/Kuadrapol Uçuş Zamanlı Kütle Spektrometrisi (LC/Q-TOF MS) yöntemi kullanılarak C18 kolon ile gradiyent elüsyon programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen ham veriler MZmine 2.53 yazılımı ile analiz edilmiştir. Metabolit profilleri, MetaboAnalyst platformunda biyolojik yolak analiziyle değerlendirilmiş ve bulunan metabolitlerin ülseratif kolit ile ilişkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ulcerative Colitis (UC) is a chronic inflammatory disease of the gastrointestinal system and is characterized by biochemical and metabolic changes. In this study, it was aimed to contribute to the understanding of the biochemical mechanisms of the disease by using metabolomic analysis methods on blood samples taken from ulcerative colitis patients. For this purpose, blood taken from active ulcerative colitis patients, in remission period ulcerative colitis patients and healthy people without this disease were analyzed using Liquid Chromatography/Quadrupole-Time of Flight Mass Spectrometry (LC/Q-TOF MS) method using a C18 column and gradient elution program. The obtained raw data were analyzed with MZmine software. Metabolite profiles were evaluated by biological pathway analysis on the MetaboAnalyst platform and the relationship of the metabolites found with ulcerative colitis was revealed.