Adölesan tekvandocularda alt ekstremite fiziksel uygunluk parametrelerinin ekstremiteler arası karşılaştırılması
Bilateral comparison of lower extremity physical fitness parameters in adolescent taekwondo athletes
- Tez No: 917423
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE GÜNEY DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi ve Rehabilitasyonu Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı, adölesan Tekvandocularda alt ekstremiteye özel denge, esneklik, güç ve reaksiyon zamanı parametreleri ile kalça kas kuvvetinin ekstremiteler arası karşılaştırılmasıdır. İkincil amacı ise; BlazePodTM cihazı kullanılarak tekme reaksiyon zamanını ölçmek için kullanılan değerlendirme yönteminin test-tekrar test güvenilirliğini değerlendirmektir. Çalışmaya 50 sağlıklı adölesan elit Tekvando sporcusu dahil edildi. Sporcuların her iki ekstremitesi kalça izometrik kas kuvveti manuel el dinamometresi ile; alt ekstremite dengesi Y-denge testi ile; esnekliği modifiye otur-uzan testi ile; alt ekstremite gücü EzeJump güç ölçüm platformu kullanılarak düşme-sıçrama testi ile ve reaksiyon zamanı BlazePodTM cihazı ile değerlendirildi. İzometrik kalça adduktör kas kuvveti ve kalça eksternal rotatör kas kuvvetinde dominant ekstremite lehine farklılıklar bulundu (p0,05). Ek olarak BlazePodTM cihazı kullanılarak yan tekme reaksiyon zamanı testinin test-tekrar test güvenirliği yan tekme reaksiyon zamanını (ICC=0,95) ve vuruş sayısını ölçmek (ICC=0,91) için mükemmel güvenilirlik gösterdi. Tekme hareketinin unilateral doğası gereği uzun süreli tekrarlı yüklenmeler sonucunda ekstremiteler arasında esneklik; reaksiyon zamanı ve kalça kas kuvveti yönünden asimetriler oluşabilmektedir. Sonuçlarımız, Tekvando sporcularının alt ekstremite fiziksel uygunluk parametrelerinin takibinin, ekstremiteler arasındaki asimetrilerin belirlenmesinde önemli olduğunu göstermektedir. Bu değerlendirmeler, sezon öncesi, ortası ve sonrası yapılarak risk altındaki sporcuların belirlenmesine ve ileride oluşturulabilecek koruyucu rehabilitasyon veya antrenman programlarına yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare lower extremity-specific balance, flexibility, power, and reaction time parameters and hip muscle strength between limbs in adolescent Taekwondo athletes. The secondary aim was to evaluate the testretest reliability of the assessment method used to measure kick reaction time using the BlazePodTM device. Fifty healthy adolescent elite Taekwondo athletes were included in the study. The participants' hip muscle strength was assessed using a handheld dynamometer; lower extremity balance was assessed with the Y-balance test; flexibility was assessed using the modified sit-and-reach test; lower extremity power was assessed with the drop-jump test using the EzeJump power measurement platform; and reaction time was assessed with the BlazePod™ device. Significant differences in favor of the dominant extremity were found in isometric hip adductor and hip external rotator muscle strength (p0.05). Moreover, the side kick reaction time test using the BlazePodTM device showed excellent test-retest reliability for measuring side kick reaction time (ICC=0.95) and the number of hits (ICC=0.91). Due to the unilateral nature of the kicking movement, long-term repetitive loading can result in asymmetries between extremities in terms of flexibility, reaction time, and hip muscle strength. Our results indicate that monitoring the lower extremity physical fitness parameters of Taekwondo athletes is important for identifying asymmetries between extremities. These assessments conducted pre-season, mid-season, and post-season, can help identify athletes at risk and guide the evelopment of future preventive rehabilitation or training programs.