Temporomandibular bozukluğu olan bireylerde fasyal distorsiyon modeline dayalı manuel tedavinin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficacy of manual therapy based on the fascial distortion model in individuals with temporomandibular disorder
  1. Tez No: 917430
  2. Yazar: HARUN GENÇOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Dentistry, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, temporomandibular bozukluğu (TMB) olan hastalarda fasyal distorsiyon modeline dayalı manuel tedavi (FDM)'nin etkilerini Pilates yöntemine dayalı gövde stabilizasyon egzersiz eğitimi ve müdahale içermeyen kontrol ile karşılaştırarak incelemek amaçlanmıştır. Müdahale gruplarına geleneksel ev programı (GEP)'na ek olarak bu iki yöntemden biri verilirken, kontrol grubuna herhangi bir tedavi uygulanmadı. Ağrı yoğunluğu yenilenmiş derecelendirilmiş kronik ağrı ölçeği, kısa form McGill ağrı anketi (KFMAA), görsel analog skala (GAS) ve sayısal ağrı derecelendirme ölçeği (SADÖ) ile ölçülmüştür. Baş postürü fotogrametri ile değerlendirilmiştir. Temporomandibular eklem hareket açıklığı kaliper ile ölçülmüştür. TMB şiddeti, disfonksiyon, özürlülük ve yaşam kalitesi sırasıyla Fonseca anamnestik indeksi, mandibular fonksiyon bozukluğu anketi, kraniyofasiyal ağrı ve engellilik anketi ve bilişsel egzersiz terapi yaklaşımı-biyopsikososyal ölçeği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of manual therapy based on the fascial distortion model (FDM) in patients with temporomandibular disorders (TMD) by comparing it with core stabilization training based on the Pilates method and a non- interventional control. The interventional groups received one of these two methods in addition to the conventional home program (CHP), while the control group received no treatment. Pain intensity was measured with the revised graded chronic pain scale, short form McGill pain questionnaire (SF-MPQ), visual analog scale (VAS) and numerical pain rating scale (NPRS). Head posture was assessed by photogrammetry. Temporomandibular joint range of motion was measured with a caliper. TMD severity, dysfunction, disability and quality of life were assessed by the Fonseca anamnestic index, the mandibular function impairment questionnaire, the craniofacial pain and disability inventory, and the cognitive exercise therapy approach-biopsychosocial questionnaire, respectively.