Removing metal ions from the solution of electropolished kovar alloy
Elekto parlatılmış kovar alaşım çözeltisinden metal iyonlarının giderilmesi
  1. Tez No: 917439
  2. Yazar: SİDAL YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Elektro-parlatma, iyonik bir çözelti içinde kontrollü potansiyelin uygulanması yoluyla metalin dış yüzeyinden parçacıkların seçici olarak uzaklaştırılmasıyla elde edilen bir metal yüzey işleme tekniğidir. Elektropolisajın amacı metal yüzeyindeki iyonları uygun bir solüsyonla gidererek pürüzsüz bir yüzey elde etmek, daha iyi performans parametreleri sağlamak ve parçaların korozyona karşı direncini arttırmaktır. Bununla birlikte, elektro-parlatma sırasında metal iyonlarının çözünmesi, çözeltinin önemli ölçüde kirlenmesine yol açarak sık sık değiştirilmesini gerektirir. Bu çalışma, Kovar alaşımının elektro-parlatılması sırasında oluşan metal iyonlarının, elektro-biriktirme yoluyla bir bakır folyo üzerine toplanmasına ve böylece elektro-parlatma solüsyonunun yeniden kullanılmasına odaklanmaktadır. Grafit veya titanyum anotlar ve bakır folyo katotlar kullanılarak elektrodepozisyon deneyleri yapıldı. 25°C'de pH 3 olan elektropolisaj çözeltisine 2 saat süreyle uygulanan 13 V potansiyel ile en iyi sonuçlara ulaşıldı. Bu yaklaşım, elektro-parlatma çözümlerini verimli bir şekilde temizlemeyi, sürdürülebilir kullanımı teşvik etmeyi ve çevresel etkiyi en aza indirmeyi vaat ediyor.
Özet (Çeviri)
Electropolishing is a metal surface treatment technique, that involves the selective removal of particles from the metal's outer surface via the application of a controlled potential in an ionic solution. The aim of electropolishing is to obtain a smooth surface by removing ions on the metal surface in an appropriate solution to provide better performance parameters and improve the resistance of the parts against corrosion. However, the dissolution of metal ions during electropolishing leads to significant solution contamination, necessitating frequent replacement. This study focuses on collecting metal ions generated during Kovar alloy electropolishing onto a copper foil through electrodeposition, thus enabling the reuse of the electropolishing solution. Electrodeposition experiments were conducted using graphite or titanium anodes and copper foil cathodes. The optimal results were obtained with a voltage of 13 applied for 2 h, maintaining a pH of 3 at 25°C. This approach efficiently cleanses electropolishing solutions, fosters sustainable use and minimizing environmental impact.