Çocuklarda ameliyat sonrası el masajının ağrı, kaygı, korku ve bulantı üzerine etkisi
The effect of postoperative hand massage on pain, anxiety, fear and nausea in children
- Tez No: 917440
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuklarda Ameliyat Sonrası El Masajının Ağrı, Kaygı, Korku ve Bulantı Üzerine Etkisi Amaç: İnguinal herni ameliyatı olacak çocuklara uygulanan el masajının kaygı, ağrı, korku ve bulantı üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırmanın verileri Temmuz 2023 - Ağustos 2024 tarihleri arasında, Bursa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Cerrahi Kliniğinde toplandı. Araştırmanın örneklemini, basit rastgele randomize yöntemiyle seçilen ve araştırma kriterlerine uyan 107 (52 deney ve 55 kontrol) hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Wong Baker Ağrı Değerlendirme Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Tıbbi Korku Ölçeği ve Baxter Bulantı Yüz İfadeleri Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Kaygı düzeyleri incelendiğinde ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası masaj uygulandıktan sonra deney grubunda bulunan hastaların kaygı düzeyleri kontrol grubunda bulunan hastalara göre daha düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Postoperative Hand Massage on Pain, Anxiety, Fear and Nausea in Children Aim: To examine the effect of hand massage applied to children who will undergo inguinal hernia surgery on anxiety, pain, fear and nausea. Material and Methods: The data of the randomized controlled experimental study were collected between July 2023 and August 2024 at Bursa Health Application and Research Center Pediatric Surgery Clinic. The sample of the study consisted of 107 patients (52 experimental and 55 control) who were selected by the simple randomization method and met the research criteria. Patient Information Form, Wong Baker Pain Assessment Scale, State-Trait Anxiety Inventory, Medical Fear Scale and Baxter Nausea Facial Expressions Scale were used to collect research data. Results: When the anxiety levels were examined, the anxiety levels of the patients in the experimental group were found to be lower than the patients in the control group after preoperative and postoperative massage (p0.05).