Prolaktinin kolon kanseri tanısındaki değeri
- Tez No: 91744
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Daha önceki çalışmalarda prolaktinin kolon kanserinin saptanması ve takibinde CEA ya göre daha iyi bir gösterge olduğu ileri sürülmüştür. Aynı zamanda plazma prolaktin düzeyinin akut trauma, psikolojik ve fizyolojik streslerden etkilendiği bilinmektedir. Bu çalışmada stres kontrol edildiğinde plazma prolaktin seviyesinin kolon kanseri tanısındaki duyarlılık ve özgüllüğü incelendi ve sonuçlar CEA'mnkilerle karşılaştırıldı. Bu amaçla kolon kanseri tanısı almış 15 hastaya (hepsi adenokanser, 8 Duke B, 6 Duke C, 1 Duke D) operasyondan 24 saat önce Spielberg durumluluk formu uygulandı. Bunu takiben hastalara katater konularak 30 dakika ara ile üç ayn kan örneği alındı. Elde edilen ortak plazmada prolaktin, CEA ve kortizol değerleri incelendi. 60 kişilik sağlıklı kontrol grubuna aynı işlemler uygulandı. Kolon kanserli hastalarla yaş, cinsiyet ve stres skoru uyumlu 15 sağlıklı kontrol randomize edildi. Kolon kanserli grupta prolaktin seviyesi sağlıklı kontrole göre yüksek bulundu ancak bu durum istatiksel olarak anlamlı değildi. Kolon kanserli gruptaki CEA düzeyi ise sağlıklı kontrole göre anlamlı olarak yüksekti. Bu çalışmada kolon kanseri teşhisinde prolaktinin duyarlılık ve özgüllüğü sırası ile %13 ve %94 olarak bulundu. Bu değerler CEA için sırası ile %73, %94 idi. Plazma prolaktin ve CEA düzeyleri arasında korelasyon saptanmadı. CEA ve kolon kanseri arasında iyi bir korelasyon saptanırken (r = 0.55, p = 0.03) prolaktin ile kolon kanseri arasında korelasyon saptanmadı (r = 0.02, p = 0.9). Sonuçlarımız prolaktin gibi stres faktörü olduğu bilinen ve hatta kan alımı gibi minör stres faktörlerinden ve konvansiyonel semptomatik tedaviden etkilenebilen bir hormonun kolon kanserindeki anlamlı olmayan yükselmesinin kolon kanserini belirlemede plazma CEA düzeyindeki artıştan çok daha az duyarlı olduğunu düşündürmektedir. 21
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent studies, it has been suggested that prolactin is a better marker for diagnosing and indicating recurrence of colon cancer than carcinoembryonic antigen (CEA). It is known that the serum level of prolactin is effected by acute trauma, physiological and psychological stress. In this study to diagnose colon cancer, we examined the sensitivity and spesifity of prolactin. For this purpose 15 patients with colon cancer (adenocancer, 8 Duke B, 6 Duke C, 1 Duke D) were asked to fill a modified Spielberg anxiety state questionaire, 24 hours pre-operatively. Following this, an i.v. catheter was inserted and 3 seperate blood samples at 30 minutes intervals were taken. This common plasma was examined for prolactin, CEA and cortizol levels. A healty control group of 60 people were enrolled in the study and all the above mentioned procedures were performed on them. 15 healthy control of the above 60 with the same age, sex and stress score were randomly matched with the colon cancer group. Increased plasma prolactin was found in the group with colon cancer compared to the healthy control, however, this was not statistically significant. In the colon cancer group plasma CEA level was significantly increased compared to the healthy control. In this study to diagnose colon cancer the sensivitiy and spesifity of plasma prolactin were 13% and 94% respectively. These were 73% and 94% for CEA. There was no correlation between plasma prolactin and CEA levels (r = 0.21, p = 0.4). Although the stage of colon cancer showed a good correlation with CEA (r = 0.55, p = 0.03) prolactin did not (r = 0.02, p = 0.9). Our results indicate that to diagnose colon cancer a non-significant increase in plasma prolactin level is much less sensitive than an increase in plasma CEA level. 22