Diabetik hastalarda bozulmuş lökosit fonksiyonları üzerine nikotinamidin etkisi
The Affect of nicotinamide on impaired leukocyte functions in diabetic patients
  1. Tez No: 91745
  2. Yazar: TÜLAY SAMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İLKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Diabet polikiniğinde takip edilen Tip 2 DM hastalarının lökosit fonksiyonlarının(fagositoz, oksidatif patlama ve adezyon molekülü CDllb/CD18) diabetik olmayan aynı yaş grubundaki bireylerle karşılaştırılması ve diabetik hastalara nikotinamid ve plasebo verilerek lökosit fonksiyonlanndaki değişikliklerin in vivo ve in vitro değerlendirilmesi amaçlandırılmıştır. Nikotinamidin Tip 1 DM' de NAD havuzunu arttırarak 3-hücre fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir. Nikotinamidin nötrofillerde serbest 02 radikalleri üreten NADPH oxidaz yoluna NAD sağlıyarak lökosit fonksiyonlarını da düzeltebileceği düşünülmüştür. Lökosit fonksiyonları in vivo ve in vitro olarak 10 diabetik olmayan sağlıklı bireyde (ort.yaş:58±8), grup 1 de ki 15 hastada (ort.yaş55±10) ve grup 2 deki 15 hastada(ort.yaş59±8) incelendi. 1 ay boyunca Grup l'e nikotinamid, grup 2'ye plasebo verilerek fonksiyonlar tekrarlandı. Flow sitometrik olarak dihydrorhodamin 123 floresansı değişiklikleri ile fagositoz ve oksidatif patlama 0,1 0,20,3 0,45. dakikalarda ölçüldü. CDllb/CD18 (MAC-1) yüzde değerleride flow sitometri ile değerlendirildi. Fagositoz ve oksidatif patlama fonksiyonları kontrol grubunda diabetikler göre daha yüksek bulundu ama istatistiksel olarak anlamlı değildi(p>0,05). Ortama nikotinamid ekleyince ve 1.ay sonunda nikotinamid ve plasebo arasında fagositozda farklılık olmadı(p>0,05). Oksidatif patlama 1. ay sonunda nikotinamid verilen grupta plasebo grubuna göre daha iyi bulundu. Hem CD 11b hem de CD 18 düzeyinin Grup 1 ve 2 'deki yüksekliği, adezyon moleküllerinin diabetiklerde yüksek olduğu bilgisi ile uyumludur. 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this study, leukocyte functions(phagocytosis, oxidative burst and adhesion molecule CD 1 lb/CD 18(MAC-1)) were measured in diabetic patients comparing with the nondiabetic control subjects and we evaluated the affect of nicotinamid versus placebo on the leukocyte functions in vitro and in vivo. Nicotinamid has been shown to repair the 3-cells in the IDDM patients via increasing the NAD pool. So it may progress the leukocyte functions using NAD as the precursor in the NADPH oxidase pathway producing free 02 radicals in neutrophils. In group 1,15 NIDDM patients (mean age: 55+10) were given nicotinamid, in group II 15 NEDDM patients(mean age 59+8) were given placebo for 1 month. The leukocyte functions were evaluated in vivo and invitro on 10 nondiabetic control adults and group 1 and 2 at the begining and repeated in vivo in group 1 and 2 after giving nicotinamid and placebo for 1 month. Using flow-cytometry, phagocytosis and oxidative burst is measured on the til 0,10,20,30,45 seconds by detecting dihydrorhodamine 123 florescence changes. The percentage of CD lib/CD 18(MAC1) is also measured by flow-cytometry. Phagocytosis and oxidative burst functions were better in the control group comparing to diabetic groups when measured at the beginning but there were no significant difference(p>0,05) In in vitro conditions adding nicotinamid and in vivo giving nicotinamid and placebo for 1 month made no difference on phagocytosis(p>0,05). Oxidative burst didn't change after 1 month of using nicotinamid in group I but decreased in the placebo group II but statisticaly no difference obtained(p>0,05). These findings suggest that nicotinamid improve the oxidative burst function. CD lib part of the adhesion molecule CD lib/CD 18 was higher in the diabetic patients. This finding correlates with the knowledge that adhesion molecules are higher in the diabetics.