Design and enhancing of the lightweight materials by artificial intelligence based on machine learning
Makine öğrenimine dayalı yapay zekâ ile hafif malzemelerin tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 917450
  2. Yazar: MAHMUT FURKAN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL YILMAZ, DOÇ. DR. ABDULCABBAR YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yapay zeka, hızlı gelişimi ve sunduğu çok yönlü avantajlar sayesinde giderek daha fazla alanda kendine yer bulmaktadır. Makine öğrenmesi ve derin öğrenme algoritmalarının özellikle görüntü analizi üzerindeki etkisi, endüstriden günlük yaşama kadar genişleyen bir uygulama alanı yaratmıştır. Malzeme bilimi ise bu teknolojilerin etkilerinden en çok fayda gören alanlardan biri olup, üretim süreçlerini optimize etmek ve yenilikçi malzemeler geliştirmek için yapay zekanın gücüne her geçen gün daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu tezin en önemli odak noktası özellikle hafif metalik malzemelere ait mikroskobik görüntülerin derin öğrenme, makine öğrenmesi ve görüntü işleme gibi yapay zeka uygulamaları ile birlikte farklı uygulamalarda kullanılabilirliğini göstermektir. En önemli adımlardan birisi şüphesiz ki mikroskobik görüntülerin çalışma kapsamında geliştirilen otomatik yöntem ile nicel olarak incelenebilirliğini ve malzeme geliştirme sürecinde kullanılabilecek bir şartlı değişken olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca bu gibi yapay zeka yöntemlerinde mikroskobik görüntü üretmenin zor olabildiği durumlar için yine derin öğrenme ile gerçekleştirilebilecek veri arttırma yöntemine dair ayrıca bir örnek çalışma içermektedir. Çalışma kapsamında geliştirilen tüm yöntemlere dair doğrulamalar ilgili metriklerle sağlanmıştır. Çalışma, yapay zeka tabanlı yöntemlerin mikroyapı analizlerinde hız ve doğruluğu artırarak malzeme geliştirme süreçlerine önemli katkılar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence, with its rapid development and multifaceted advantages, is finding applications in an increasing number of fields. The impact of machine learning and deep learning algorithms, particularly in image analysis, has led to a broad range of applications spanning from industry to daily life. Materials science is one of the fields that benefits most significantly from these technologies, as the need for artificial intelligence grows to optimize production processes and develop innovative materials. The primary focus of this thesis is to demonstrate the applicability of artificial intelligence methods—such as deep learning, machine learning, and image processing—in analyzing microscopic images of lightweight metallic materials. A key contribution is the development of an automated method for the quantitative analysis of microscopic images, highlighting their potential use as a conditional variable in material development processes. Additionally, the study addresses cases where generating microscopic images is challenging by incorporating an example of augmentation methods using deep learning to produce synthetic images. All methods developed within the scope of this study have been validated through relevant metrics. The findings indicate that AI-based techniques significantly enhance the speed and accuracy of microstructure analyses, offering substantial contributions to material development processes.