Sağlıklı erişkinlerde farklı yürüme koşulları sırasındaki kol salınımlarının değerlendirilmesi ve güvenilirliğinin incelenmesi
Assessment and reliability of arm swing during different walking conditions in healthy adults
- Tez No: 917449
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı erişkin bireylerde farklı koşullarda yapılan yürüyüş testleri sırasındaki kol salınımlarını ve yürüyüşün uzaysal-zamansal parametrelerini karşılaştırmak ve bu testlerin test-tekrar test güvenilirliğini incelemektir. Çalışmaya 24 sağlıklı erişkin birey dahil edildi. Test 5-7 gün ara ile tekrarlandı. Dört farklı yürüme koşulunda (konforlu hızda yrüme, mümkün olan en yüksek yürüme hızında yürüme, ikili görevler dahilinde yürüme, kol salınımları kısıtlanmış şekilde yürüme) ile kol salınımları ve yürümenin alt parametrelleri değerlendirildi. Kol salınım hızı, kol hareket açıklığı, kol salınım asimetrisi, kadans, yürüme hızı, adım uzunluğu ve gövde hareket açıklığı giyilebilir hareket sensörleri kullanılarak değerlendirildi. Bu çalışmadan elde ettiğimiz bulgular, kol salınımlarının yürüme dengesi, stabilizasyon ve enerji tüketimi üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Çalışmanın sonuçları, kol salınımlarının yürüme sırasında önemli bir stabilite ve enerji optimizasyonu sağladığını; ikili görevler ve yüksek hız gibi durumların ise kol salınımları ve dengeyi etkilediğini göstermektedir. Çalışmada kullanılan değerlendirme yönteminin test-tekrar test güvenilirliği incelenmiş ve yöntemin güvenilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare arm oscillations and spatiotemporal parameters of gait during gait tests performed under different conditions in healthy adults and to examine the test-retest reliability of these tests. The study included 24 healthy adult subjects. The test was repeated at 5-7 day intervals. Arm oscillations and sub-parameters of gait were evaluated in four different walking conditions (walking at a comfortable speed, walking at the highest possible walking speed, walking in dual tasks, walking with restricted arm oscillations). Arm swing velocity, arm range of motion, arm swing asymmetry, cadence, walking speed, stride length and trunk range of motion were assessed using wearable motion sensors. The findings of this study showed that arm swings have an effect on gait balance, stabilisation and energy expenditure. The results of the study show that arm swings provide an important stability and energy optimisation during walking, while situations such as dual tasks and high speed affect arm swings and balance. The test-retest reliability of the assessment method used in the study was analysed and it was determined that the method was reliable.