Encapsulation of natural foods coloring agent extract from red beetroot (beta vulgaris) by hydrogels
Kırmızı pancardan (beta vulgaris) elde edilen doğal gıda boyama maddesi ekstraktının hidrojeller ile kapsüllenmesi
  1. Tez No: 917481
  2. Yazar: FATMA ELCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA İBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, betalainlerin renk stabilitesi, pH (3-7) ve sıcaklık (25°C-60°C) faktörleri dikkate alınarak iki farklı dalga boyunda (538 nm ve 488 nm) incelenmiştir. Sonuçlar, toplam betalain içeriğinin sıcaklık aralığında (25°C-60°C) daha az bozulma gösterdiğini ortaya koymuştur. Ancak, pH 5'te aktivasyon enerjisi diğer pH değerlerine kıyasla en düşük seviyede bulunmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında, betalainin stabilitesi ve biyoyararlanımını gözlemlemek amacıyla polisakkaritler (pektin ve karragenan) kullanılarak hidro-enkapsülasyon gerçekleştirilmiştir. FT-IR analizleri, betalainler ve polisakkaritler arasındaki kimyasal etkileşimleri ortaya koymuştur. 515 nm'de sürekli absorbans izleme, pektin hidrojeli içindeki örneğin anti-radikal temizleme kapasitesinin karragenan hidrojelindekine göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, pektin ve karragenanın betalain pigmentlerinin stabilitesini artırmada etkili olduğunu, belirli koşullar altında pektinin karragenandan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the color stability of betalains was investigated at two different wavelengths (538 nm and 488 nm) considering the factors of pH (3-7) and temperature (25°C-60°C). The results showed that the total betalain content showed less degradation across the temperature range (25°C-60°C). However, the activation energy at pH 5 was found to be the lowest compared to other pH values. In the second stage, hydro-encapsulation of betalain using polysaccharides (pectin and carrageenan) were achieved to observe the stability and bioavailability of betalain pigments at 25°C. FT-IR analyses revealed the chemical interactions between betalains and polysaccharides. The continuous absorbance monitoring at 515 nm showed that the anti-radical cleaning ability of the sample in pectin hydrogel was more than that in carrageenan hydrogel.The results revealed that pectin and carrageenan were effective in increasing the stability of betalain pigments, with pectin performing better than carrageenan under certain conditions.