Toz metalurjisi ile üretilmiş titanyum alaşımlarının ısıl işlemi
Heat treatment of titanium alloys produced by powder metallurgy
  1. Tez No: 917480
  2. Yazar: SEDEN ŞEN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, havacılık ve otomobil uygulamaları için yenilikçi ikili ve üçlü titanyum alaşımlarının üretilmesi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında düşük elastisite modülüne sahip beta titanyum alaşımları ve çökelme sertleşmesi ısıl işlemi yapılabilen metastabil-beta titanyum alaşımları üretilmiştir. Tez kapsamında, ikili ve üçlü titanyum alaşımları geleneksel toz metalurjisi (presleme-sinterleme) yöntemi ile üretilmiş olup; ikili ve üçlü alaşım tozları mekanik alaşımlama (bilyeli değirmen) yöntemi ile hazırlanmıştır. Tozların hazırlanmasının ardından, presleme ile ham numuneler üretilmiştir. Daha sonra ham numuneler 1200 °C sıcaklıkta 1 saat süre ile sinterlenmiştir. Son olarak, sinterlenmiş numunelere su verme ve yaşlandırma (çökelme sertleşmesi) ısıl işlemleri uygulanmıştır. Sinterlenmiş numuneler 900 °C sıcaklıkta 1 saat çözeltiye alınmış (östenitleme) ve ardından su verme (hızlı soğutma) işlemi uygulanmıştır. Ardından, su verilmiş numuneler 400-520 °C arasında 1 saat süre ile yaşlandırılmıştır. Tez kapsamında, titanyum içerisine ilave edilen açeşitli laşım elementlerinin alaşımın özelliklerine etkileri incelmiştir. Üretilen malzemelerin mikroyapısı tahribatlı (aşınma, sertlik) ve tahribatsız (ultrasonik test, girdap akımları) yöntemler ile incelenmiştir. Ayrıca titanyum alaşımı ürünlerin elektrokimyasal korozyon davranışları NaCl çözeltisi içerisinde açık devre potansiyel, Tafel, empedans elektrokimyasal spektroskopisi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production and characterization of novel binary and triple titanium alloys for aviation and automobile applications were carried out. In this thesis, binary and triple beta titanium alloys and metastable-beta titanium alloys with low modulus of elasticity and metastable beta titanium alloys that can be precipitation hardening heat treated were produced. Binary and triple titanium alloys were produced by traditional powder metallurgy (presssintering) method. In this thesis, alloy powders were prepared by mechanical alloying (ball mill) method. Then, the green specimens were produced by hydraulic pressing. Then, the green samples were sintered at 1200 °C temperature for 1 hour. Finally, quenching (fast cooling) and aging (precipitation hardening) heat treatments were applied to the sintered titanium alloy samples. The sintered titanium alloy samples were put into solution (austenitization) for 1 hour at 900 °C temperature and then quenching was applied. Then, the quenched titanium alloy samples were aged between 400-520 °C for 1 hour. The effects of various alloying elements added to titanium on the properties of the titanium alloy were investigated The microstructure of the produced binary and triple titanium alloys was investigated using destructive (wear test,hardness test) and non-destructive (ultrasonic testing, eddy current test) methods. Additionally,the electrochemical corrosion behaviour of the titanium alloys was investigated in NaCl solution by using open circuit potential, Tafel and electrochemical impedance spectroscopy tests.