Prokain hidroklorür ve enjeksiyonluk çözeltilerinin yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ile miktar tayini
  1. Tez No: 9175
  2. Yazar: SOLMAZ ŞEKERKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL YARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
23 ÖZET Bu çalışmada prokain hidroklorürün saf madde ve enjeksiyonluk çözeltilerinde yüksek basınçlı sıvı kro- motografisi metodu ile miktar tayini yapılmıştır. Li Chrocart Ci8 (Merck) sütun durgun faz ve % 0.1 trieti lamin ve % 15 asetonitril ihtiva eden glasyal asetik asit ile pH 4.5 a ayarlanmış 0.02 M sodyum asetat hare ketli faz olarak kullanılmıştır, ölçümler sabit dalga boylu UV absorbans dedektör ile 254 nm de yapılmıştır. Rheodyne 7010 otomatik enjektör kullanıldığında tayin internal standart kullanılmadan da yapılabilir. SUMMARY A high-performance liquid chromatographic procedu re was established for the estimation of procaine hyd rochloride as a bulk material or in injection. Li Chro cart de (Merck) column and a mobile phase consisting of 0.02 M sodium acetate containing 0.1 % triethylamine and 15 % acetonitrile adjusted with glacial acetic acid to pH 4.5 was used. Detection made at 254 nm with a fi xed wavelangth absorbance detector. The drug content can be quantitated with or without internal standart when a precision loop injector (Rheodyne 7010) is used.
Özet (Çeviri)