Fenetilin içeren tabletlerin tanımında uygulanan farmasötik analitik yöntemlerin standardizasyonu
The Standardization of the pharmaceutical analitical methods applied for the identification of the fenetyllin tablets
- Tez No: 40169
- Danışmanlar: PROF.DR. MEVLUT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
75 ÖZET Analeptikler solunum stimulanı olarak sınırlı kullanımı olan bileşiklerdir. Analeptiklerden kafein, teofilin ve teobromin gibi metil ksantinlerin santral sinir sistemi stimulanı olarak yaygın kullanımı vardır. Fenetilin (Captagon®), 7-[2-((a,metilfenetil)amino)etil] teofilin, ameliyat sonrası dönemde psikostimulan etki gösterir ve teofilin ve amfetamini aynı molekül içerisinde taşımaktadır. Bu bileşik illegal olarak afrodiziak etki için kullanıldığından dünyadaki birçok ülkede ciddi problemlere neden olmaktadır(12-15). Bileşiğin yasadışı üretimi, ve kaçakçılığının yapıldığı bildirilmektedir. Bu nedenle 1986 yılında fenetilin ve preparau Captagon® Birleşmiş Milletlerin alışkanlık yapan ilaçlarla ilgili 1971 södeşmesinin ek listelerine girmiştir(2). Bugün üretimi, dağıtımı ve kullanımı BMBin(Birleşmiş Milletler) kontrolü altındadır. Taklit fenetilin tabletierinin içerisinde fenetilin yanında metamfetamin, prokain, kafein, efedrin, taşıdıkları BM sirkülerleri ile belirtilmekteysede çalışmanın kapsamına alınan 15 değişik tablet örneğinden lOHınun saf fenetilin taşıdığı, 576 örnek ise eser miktarda fenetüin içerdiği, ancak çok miktarda kloramfenikol taşıdıklan ilk defa tesbit edilmiştir. Bu çalışmamızda söz konusu Captagon® tabletlerinin aktif maddesinin izolasyonu için kullanılan ekstraksiyon yöntemleri İTK, İR, 1H-NMR/ GC/MS ve HPLC'ye göre standardize edilmiş ve bu tekniklerle nicel, nitel analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçta ülkemizin bazı bölgelerinde yakalanan Captagon® adı altındaki tabletlerin içinde aktif bileşik olarak fenetilin yerine kloramfenikol içerdiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY The analeptics are a group of agents with a very limited range of use (as respiratory stimulants). Among the analeptics, methyl xanthines such as caffeine, theophylline and theobromine have wide-use as a CNS stimulant. Fenetyllin, (Captagon®), 7-[-2((a-methylphenethyl)amino)ethyl]theophylline, shows the analeptic activity during the post-operative period and contains theophylline and amphetamine in one molecule. This compound being used illicitly as an afrodisiac, has recently become a serious problem for many countries in the world (12-15). Illicit manufacturing and smuggling of the substance or its preparations has also been reported. Therefore in 1986 Captagon® was taken in the abuse drugs list of UN (United Nations)(2). Now, the production, distribution and administration of this drug is under the control of UN. Although UN circulars/report that counterfeit fenetyllin tablets may contain other stimulants like metamfetamin, ephedrine, caffeine and/or theophylline, together with fenetyllin. It has been shown that among the 15 different tablet samples included in this study, 10 contains pure fenetyllin, while 5 contains a trace amount of fenetyllin near a high quantity of chloramphenicol.78 In this study, the active principle of the mentioned Captagon® tablets were isolated with extraction methods developed for TLC, İR, 1H-NMR, GC/MS and HPLC foowed by the qualitative and quantitative analysis of the tablets by these methods. As a result, it has been found that the Captagon® tablets seizured in some parts of our country, contain chloramphenicol instead of fenetyllin.