Türkiye'de dans eğitiminin gelişimi bağlamında Ankara Üniversitesi örneği
The Case of Ankara University in the context of the development of dance education in Turkey
- Tez No: 917508
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de dans sanatı ve eğitim ilişkisine yaklaşım ile yükseköğretim kademesinde modern dans eğitiminin Ankara Üniversitesi örneğinde değerlendirilmesi amacıyla ile hazırlanmıştır. Çalışma nitel bir araştırma yöntemi olan“durum çalışması”deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler alanyazın ile doküman taramaları ve görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen tüm veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Dans ve Eğitim İlişkisine Tarihsel Bakış başlıklı tarihsel çerçeve bölümünün ardından değerlendirilen bulgular; Ankara Üniversitesi ve Modern Dans Eğitimi başlıklı ikinci bölümünde sunulmuştur. Türkiye coğrafyasındaki kayıtları 16.yüzyılın ortasına uzanan klasik bale tekniğine dayalı dans sanatı, resmî tarihe göre 1948 yılında Dame Ninette de Valois tarafından kurulan Yeşilköy Bale Okulu'nda eğitim ile tanışmıştır. Yeşilköy Bale Okulu, 1950 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı bünyesine geçmiş ve 1975'te kurulan Devlet Opera ve Balesi'nin altyapısını oluşturmuştur. 70'li yıllarla birlikte Duygu Aykal'ın öncüsü olduğu modern dans alanı, 1992 yılında yükseköğretim programları arasına girebilmiştir. Zengin geleneksel danslar çeşitliliği ise ilk kez 1987 yılında yükseköğretimde kendisine yer bulabilmiştir. Çalışmada dans sanatı ve eğitiminin Türkiye'de güzel sanatlar eğitimi adlandırmasıyla tanımlanan alan ve Türk millî eğitim sistemi içinde yeterince yer bulamadığı, dans öğretmenliği/eğitmenliğinin meslekî bir alan olarak görülmediği; merkezî bir sistem yapılanmasıyla yönetilen yükseköğretim alanında ise ihtiyaç duyduğu akademik desteği göremediği, özellikle alan uzmanı öğretim elemanı eksikliğinin bulunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ankara Üniversitesi örneğinde 1999 yılında Türkiye'nin ilk Dans Bölümü unvanıyla başlatılan modern dans eğitiminin, ise ilerleyen süreçte elde ettiği akademik kazanımlarından eksiklikler yaşamasına ve amaçlanan eğitimsel kazanımlar tam olarak gerçekleştirilemese de icracı yetiştirme noktasında başarılı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; Türkiye'de merkezî yönetim yapılarının dans sanatının gelişimine katkı sunabilecek kültür-sanat politikaları geliştirmesi, sanat eğitiminin resim ve müzik alanlarını önceleyen yaklaşım yerine dans sanatını da içeren tümel bir gelişim alanı olarak düşünülmesi, dans eğitiminin de bu gelişim alanlarına en önemli katkıları yapacak alanlardan biri olduğunun anlaşılarak uygulamalara yansıtılması, yükseköğretim kademesindeki dans bölümleriyle birlikte ilk ve ortaöğretim kademelerinde de dans eğitimine yönelik programların açılması ve alan mezunları için hem lisansüstü eğitimlerine devam edebilecekleri hem de sanatsal üretim alanlarında daha fazla yer alabilecekleri ortamların oluşturulmasına yönelik çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared with the aim of evaluating the approach to the dance art and education relationship and modern dance education at higher education level in in Turkey, by the example of Ankara University. The study was carried out with the“case study”technique. Data in the research were obtained through literature review, document scanning and interviews. All data obtained from the interviews were evaluated with the descriptive analysis method. The evaluated findings are presented in the first section titled Historical Perspective on the Relationship between Dance and Education, which is detailed historically with a deductive approach, and in the second section titled Ankara University and Modern Dance Education, which is focused on as a case study of the study. The art of dance, based on classical ballet technique, whose records in the geography of Turkey date back to the mid-16th century, was introduced to education at the Yeşilköy Ballet School, founded by Dame Ninette de Valois in 1948, according to official history. The Yeşilköy Ballet School was incorporated into the Ankara State Conservatory in 1950 and formed the infrastructure of the State Opera and Ballet, founded in 1975. The field of modern dance, pioneered by Duygu Aykal in the 70s, was able to enter higher education programs in 1992. The rich variety of traditional dances found a place in higher education for the first time in 1987. The study concluded that the art of dance and its education could not find enough space in the field defined as fine arts education in Turkey and in the Turkish national education system, that dance teaching/training was not seen as a professional field. Also, that it could not receive the academic support it needed in the higher education field managed by a centralized system structure. In addtion, there is a lack of faculty members who were experts in the field and modern dance education was first started in 1992 without providing the necessary physical environment and equipment. In the example of Ankara University, it has been determined that modern dance education, which was started in 1999 with the title of Turkey's first Dance Department, has yielded successful results in terms of training performers, although it has experienced deficiencies in the academic gains it has achieved in the following period and the intended educational gains have not been fully achieved. As a result of the study; it is recommended that the central administrative structures in Turkey should develop culture and art policies that can contribute to the development of the art of dance, that art education be considered as a holistic development area that also includes dance instead of an approach that prioritizes the fields of painting and music, that dance education be understood as one of the areas that will make the most important contributions to these development areas and that it be reflected in the practices, Moreover; that programs for dance education be opened in primary and secondary education levels together with dance departments in higher education levels, and that studies be carried out to create environments where graduates of the field can both continue their postgraduate education and take more part in artistic production areas are also suggested as proposals.