اخلصخصة للحد من الفساد اإلداري واملايل للمؤسسات احلكومية يف ليبيا من منظور االقتصاد اإلسالمي: دراسة مقارنة بني القطاع احلكومي والقطاع اخلاص
İslam ekonomisi açısından libya devlet kurumlarında mali ve idari yolsuzluğu önlemede özelleştirme: Kamu ve özel sektörlerin karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 917509
  2. Yazar: AHAMAD MOHAMED ABU SHAALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAWFIK AZRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma, kamu yönetiminde verimliliği ve şeffaflığı zedeleyen yaygın idari ve mali yolsuzluklara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu yolsuzluk, kamu sektörünün kültürüne kökleşmiş olup, devlet paranın mubah olduğu ve devlette görev alanların onu kişisel menfaatleri için kullanma eğiliminde olduğu düşüncesine dayanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, özelleştirmenin bu kurumlarda idari ve mali yolsuzluğu azaltmada, yasal bir çerçeve içinde oynayabileceği rolü araştırmaktır. Çalışma, özelleştirmenin yolsuzluğun azaltılmasına nasıl katkıda bulunabileceğinin mekanizmalarını belirlemeyi, özelleştirmeden en fazla yararlanabilecek kamu sektörlerini tespit etmeyi ve özelleştirme sürecini engelleyebilecek zorlukları ile yolsuzlukla mücadele çabaları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi içermektedir. Çalışmanın hipotezleri, özelleştirme ile yolsuzluk arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığı ve özelleştirmenin idari ve mali yolsuzluğu azaltabileceği yönündedir. Çalışmanın sonuçları, Libya'daki bazı kamu kurumlarında idari ve mali yolsuzluğun var olduğunu, anketörlerin %99'unun bunu kabul ettiğini göstermiştir. Ayrıca çalışma, yolsuzluk kültürünün toplumda kökleşmiş olduğunu ve bireylerin helal ile haram arasında ayrım yapmadıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the pervasive administrative and financial corruption in Libyan government institutions, which undermines efficiency and transparency in public administration. This corruption is rooted in the culture of the public sector, where state money is considered permissible and those who hold government positions tend to exploit it for personal gain. The study's main objective is to explore the role that privatization can play in reducing administrative and financial corruption in these institutions, within a legal framework. The study includes identifying the mechanisms through which privatization can contribute to reducing corruption, identifying the government sectors that may benefit most from privatization, and assessing the challenges that may hinder the privatization process and its impact on anti-corruption efforts. The study's hypotheses include the existence of a statistically significant relationship between privatization and corruption, and that privatization can reduce administrative and financial corruption in Libyan government institutions. The results of the study showed that administrative and financial corruption exists in some Libyan government institutions, with 99% of respondents acknowledging this. The study also found that the culture of corruption is rooted in society, where individuals do not distinguish between halal and haram.