Kamu ortaöğretim kurumlarındaki okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki
The Relationship between empowering leadership behaviors of school principals and teachers' organizational trust levels in public secondary education institutions
- Tez No: 917510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ZAFER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kamu ortaöğretim kurumlarındaki okul müdürlerinin algılanan güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlayan bu araştırmada nicel araştırma desenlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kütahya ili Milli Eğitim Müdürlüğü Merkez ilçesine bağlı kamu ortaöğretim kurumlarında görev yapan toplam 1175 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 313 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Güçlendirici Liderlik Ölçeği”ve“Örgütsel Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS programına aktarılarak analizler yapılmış olup tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanılmıştır. Ölçeklerin normal dağılım durumunu belirlemek için yapılan çarpıklık ve basıklık testleri verilerin normal dağıldığını göstermiştir. Bu doğrultuda fark testleri için parametrik yöntemlerden t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon testleri için ise Pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Son olarak regresyon analizleri de yapılarak analizler tamamlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; öğretmenlerin okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışlarına yönelik algı düzeylerinin genel ve alt boyutlarında yüksek olduğu, güçlendirici liderlik algısı ile cinsiyet, öğrenim düzeyi ve branş arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık varken; yaş, mesleki kıdem, mevcut okulda çalışma süresi arasında anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin örgütsel güven düzeylerinin genel ve alt boyutlarında yüksek olduğu, örgütsel güven düzeyi ile yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, öğrenim düzeyi, branş, mevcut okulda çalışma süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışlarına yönelik algı düzeyleri ile örgütsel güven düzeyleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü yüksek düzey bir ilişki bulunmuştur. Okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel güven düzeylerinin %49.80'ini açıkladığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; okul müdürlerine yönelik güçlendirici liderlik algısı öğretmenlerin örgütsel güven düzeylerini etkilemektedir. Öğretmenlerin okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışlarına yönelik algı düzeyleri artıkça örgütsel güven düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to reveal the relationship between the perceived empowering leadership behaviors of school principals in public secondary education institutions and teachers' organizational trust levels, the relational survey model, which is one of the quantitative research designs, was used. The population of the study consists of a total of 1175 teachers working in public secondary education institutions affiliated to the central district of the Directorate of National Education of Kütahya province in the 2023-2024 academic year. Within the scope of the research, 313 teachers were reached.“Personal Information Form”, 'Empowering Leadership Scale' and 'Organizational Trust Scale' were used as data collection tools. The data obtained in the study were transferred to the SPSS program and analyzed and descriptive statistical methods were used. Skewness and kurtosis tests conducted to determine the normal distribution status of the scales showed that the data were normally distributed. Accordingly, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA), which are parametric methods for difference tests, and Pearson correlation test for correlation tests were applied. Finally, regression analyses were conducted to complete the analyses. As a result of the analyses, it was determined that teachers' perception levels of empowering leadership behaviors of school principals were high in general and sub-dimensions, there was a statistically significant difference between the perception of empowering leadership and gender, education level and branch, while there was no significant difference between age, professional seniority and working time in the current school. It was found that teachers' organizational trust levels were high in general and sub-dimensions, and there was a statistically significant difference between organizational trust level and age, gender, professional seniority, education level, branch, and working time in the current school. A statistically positive and high level relationship was found between teachers' perception levels of empowering leadership behaviors of school principals and their organizational trust levels. According to the results of the regression analysis conducted to determine the effect of empowering leadership behaviors of school principals on teachers' organizational trust levels, it was found that the model was statistically significant and empowering leadership behaviors of school principals explained 49.80% of teachers' organizational trust levels. As a result, the perception of empowering leadership towards school principals affects teachers' organizational trust levels. As teachers' perception levels of empowering leadership behaviors of school principals increase, their organizational trust levels also increase.