Yerel yönetimlerin dijital dönüşümü sürecinde bilişim teknolojileri ve dijital yeterliliklerin değerlendirilmesi
Assessment of information technologies and digital competencies in the digital transformation process of local governments
  1. Tez No: 917522
  2. Yazar: ABDULLAH KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, yerel yönetimlerin dijital dönüşüm süreçlerinde yer alan bilişim teknolojileri ve dijital yeterliliklerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yerel yönetimler, vatandaşların ihtiyaçlarını daha etkin ve verimli bir şekilde karşılamak için dijital teknolojilerin sunduğu fırsatlardan yararlanabilirler. Bu tezin hedef kitlesi, yerel yönetimlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak isteyen akademisyenler, araştırmacılar, yöneticiler ve politika yapıcılarıdır. Çalışmanın özgünlük değeri; mevcut dijital belediyecilik anlayışı bağlamında yerel yönetimlerdeki dijital dönüşüm süreçlerinde, bilişim teknolojileri kullanım durumları ve mevcut dijital yeterlilik seviyeleri ölçülerek, ilgili yönetimlerin dijital dönüşüm süreçleri kapsamında karşılaştığı güçlükleri anlayabilmek ve daha stratejik dijital yönetim anlayışları için öneriler sunmaktır. Buna ek olarak; dijital yeterliliklerin arttırılması ile dijital stratejiler üzerindeki olumlu etkilerin çoğalmasını sağlayarak, elektronik belediye uygulamalarının üzerindeki olası etkiler incelenmiştir. Yerel yönetimlerdeki bilişim teknolojileri ve dijital yeterlilikler bağlamında gerçekleştirilen uygulamalar mevcut literatür kapsamlı bir şekilde incelenerek araştırılmıştır. İlgili konun mevcut durumu, algılanan faydaları, zorlukları ve başarı faktörleri ölçülmüştür. Bu kapsamda literatürdeki boşluklara ilişkin yeni inovatif bakış açıları kazandırılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın hedefleri arasında; bilişim teknolojilerinin ve dijital yeterliliklerin yerel yönetimlerdeki önemini tanımlamak, dijital dönüşüm kapsamında çeşitli ölçekler geliştirmek, dijital yetkinliklerin geliştirilmesiyle yönetim stratejileri üzerindeki etkileri değerlendirmek, geliştirilecek elektronik belediye uygulamalarının faydalarını, zorluklarını ve başarı faktörlerini analiz etmek gibi konular yer almaktadır. Araştırma kapsamında, nitel ve nicel araştırma yöntemlerini birleştiren karma bir araştırma tasarımı kullanılmaktadır. İlgili tasarımın unsurları; literatür taraması, durum çalışması, ölçek çalışması ve değerlendirme olarak sıralanabilir. Literatür taraması, karma veri analizi, durum çalışması ve ölçek çalışması sonuçlarına dayanarak yerel yönetimlerdeki bilişim teknolojileri ve dijital yeterlilikler üzerine değerlendirmeler yapılarak öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, yerel yönetimlerin dijital dönüşüm sürecinde bilişim teknolojileri ve dijital yeterliliklerin değerlendirilmesi kapsamında farklı örneklem gruplarına uygulanacak ölçekler geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçeklerin uygulanacağı bir pilot yerel yönetim seçilmiş ve ilgili veri çalışmaları yapılmıştır. İlgili örneklem verilerinin analizlerinden yola çıkılarak evrene (Türkiye' deki yerel yönetimler) yönelik genel değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma bulguları, bilişim teknolojileri ve dijital yeterliliklerin yerel yönetimlerin dijital dönüşümleri üzerindeki önemini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, yerel yönetimlerin dijital dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to assess the information technologies and digital competencies involved in the digital transformation processes of local governments. Local governments can leverage digital technologies to more effectively and efficiently meet citizens' needs. The target audience for this thesis includes academics, researchers, managers, and policymakers who seek to contribute to the digital transformation of local governments. The originality of this work lies in understanding the challenges faced by relevant administrations during digital transformation processes by measuring the usage of information technologies and current levels of digital competencies within the context of existing digital municipal practices. Additionally, the study investigates the potential impact of enhancing digital competencies on digital strategies, analyzing the possible effects of electronic municipal applications. Practical applications related to information technologies and digital competencies in local governments are thoroughly examined through an extensive review of existing literature. The study assesses the current state, perceived benefits, difficulties, and success factors. Furthermore, innovative perspectives are explored to address gaps in the literature. The research objectives include defining the importance of information technologies and digital competencies in local governments, developing various scales within the scope of digital transformation, evaluating the effects of enhancing digital competencies on management strategies, and analyzing the benefits, challenges, and success factors of future electronic municipal applications. The research employs a mixed research design that combines qualitative and quantitative methods. Key elements of this design include literature review, case study, scale development, and evaluation. Recommendations are provided based on assessments of information technologies and digital competencies in local governments, drawing from mixed data analysis, case studies, and scale results. To achieve this, scales will be applied to different sample groups within the context of assessing information technologies and digital competencies during the digital transformation process of local governments. A pilot local government will be selected for implementing the developed scales, and relevant data studies will be conducted. General evaluations will be made for the entire population (local governments in Turkey) based on the analysis of sample data. The research findings highlight the significance of information technologies and digital competencies in local governments' digital transformations. In conclusion, this study contributes to the digital transformation of local governments.