The effects of drawframe passages on recycled ring-spun yarns and knitted fabric properties
Cer pasaj sayılarının geri dönüşüm ring eğirme iplikleri ve örme kumaş özellikleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 917521
  2. Yazar: ALİ OSMAN HAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışma kapsamında, Ne 14/1 ve 24/1 olmak üzere iki farklı iplik numarası ve dört farklı 0/100 %, 20/80 %, 30/70 %, 40/60 % karışım oranlarına sahip geri dönüşüm polyester/virgin polyester iplik numuneleri tek pasaj ve çift pasaj cer prosesi kullanılarak üretilmiştir. İplik numunelerinden aynı şartlarda düz örme kumaş numuneleri üretilmiştir. Böylece toplam 16 adet iplik ve örme kumaş numunesi elde edilmiştir. İplik fiziksel özellikleri incelenip, düzgünsüzlük ve mukavemet değerleri ölçülmüştür. Öte yandan, kumaş yapısal özellikleri ölçülüp, performans ve konfor özelliklerine bakılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve bağımsız parametrelerin; iplik numarası, karışım oranı ve cer makinesi pasaj sayısının bağımlı parametreler; iplik düzgünsüzlüğü ve mukavemeti üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca kumaş patlama mukavemeti, hava geçirgenliği, aşınma direnci üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Farklı karışım oranlarında, tek pasaj cer kullanımının birçok kısımda çift pasaj cer kullanımına göre benzer ve daha iyi sonuçlar verdiği görülmüş, kalite ve maliyet beklentisine göre tek pasaj cer prosesinin tercih edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study, recycled polyester/virgin polyester yarn samples with two different yarn counts, Ne 14/1 and 24/1, and four different blend ratios of 0/100%, 20/80%, 30/70%, 40/60% were produced using one and two passage drawframes. Single jersey knitted fabric samples were produced from the yarn samples under the same conditions. Thus, a total of 16 yarn and knitted fabric samples were obtained. Yarn physical properties, irregularity and tenacity values were measured. Fabric structural properties were analyzed; mechanical performance and comfort properties were examined. The results were evaluated statistically and the effects of independent parameters; yarn count, blend ratio and number of drawframe passage on dependent parameters; yarn irregularity and strength were examined. In addition, the effects on fabric bursting strength, air permeability and abrasion resistance were evaluated. It has been observed that the use of one passage drawframe in different mixing ratios gives similar and better results than the use of two passage drawframe in some cases, and it has been presented that one passage drawframe can be preferred according to quality and cost expectations.