İmplant tedavisi görmüş hastalarda sağlık okuryazarlığı düzeyinin periimplant doku sağlığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of health literacy level on peri-implant tissue health and oral health related quality of life in patients who have undergone implant treatment
  1. Tez No: 917523
  2. Yazar: TANSEL AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EMRE MEŞELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MAMAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sağlık okuryazarlığı (SOY), bireylerin sağlık bilgilerini edinme, anlama ve uygulama yeteneğini ifade eder ve genel sağlık durumunun önemli bir belirleyicisidir., Genel sağlığın bir parçası olan ağız sağlığının sürdürülmesi bireyin ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi (ASYK) düzeyini etkileyen faktörlerden biridir. Bu çalışma, implant tedavisi görmüş bireylerin SOY düzeyinin, peri-implant doku sağlığı ve ASYK üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kesitsel tasarımlı anket temelli klinik çalışmaya, İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvuran, en az bir yıldır fonksiyonda olan dental implanta sahip 116 gönüllü katılımcı dahil edildi. SOY düzeyleri Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. ASYK, Ağız Sağlığı Etki Profili Ölçeği ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Health literacy (HL) refers to individuals' ability to acquire, comprehend, and apply health information and is a significant determinant of overall health status. The maintenance of oral health, as an integrated part of general health and well-being, is among the factors influencing an individual's oral health-related quality of life (OHRQoL). This study aims to evaluate the effect of HL levels on peri-implant tissue health and OHRQoL in participants also have undergone implant treatment. This cross-sectional, questionnaire-based clinical study was conducted on 116 voluntary participants who applied to Istanbul Aydın University Faculty of Dentistry with dental implants that have been functional for at least one year Health literacy levels of the participants were assessed using the Turkish Health Literacy Scale, while OHRQoL was measured with the Oral Health Impact Profile Scale.