Ev kadınlarında siberkondri düzeyi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of cyberchondria level and affecting factors in housewives
- Tez No: 917535
- Danışmanlar: DR. ESRA ÇAYLAK ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojisinin hızla gelişmesiyle internetten sağlık arama davranışı artmıştır. Sağlık bilgisi araması nedeniyle artan sağlık kaygısına 'siberkondri' denir. Bu çalışma ile ruhsal hastalık yönünden riskli olan ev kadınlarının siberkodri düzeyinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, Tokat il merkezinde bulunan dört Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi'nden kurs alan 410 ev kadını ile yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği (SCÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 24.0 programı ile yüzde, ortalama, ANOVA, T testleri, Mann Withney U ve Kruskall Wallis testleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda yer alan katılımcıların sağlık problemi yaşadığında %72,9'u hemen sağlık kuruluşuna gitmekte olup, %52,2'si ilk olarak aile hekimliğini tercih edip, %71,2'si son bir ayda 0-1 kez sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmuştur. Ev kadınlarının %48,5'i sağlıkla ilgili araştırma yapmak için, %44,1'i ortalama internette 1-2 saat vakit geçirmektedir. Çalışmaya katılanların 68,3'ü doktora gitmeden önce internette sağlık arama davranışı yapmakta ve bunun yararlı olduğunu düşünmektedir. Zorlantı alt boyutundan alınan ortalama puan 15,38±6,32, aşırı kaygı boyutunda 18,17±5,67, aşırılık boyutunda 21,45±6,01, içini rahatlatma boyutunda 14,33±3,36, doktora güvensizlik boyutunda 8,04±3,36 ve SCÖ toplam puanında ise 77,36±14,40'tır.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, with the rapid development of information and communication technology, health search behavior on the internet has increased. Increased health anxiety due to health information seeking is called 'cyberchondria'. This study aimed to determine the level of cybercode and related factors in housewives who are at risk for mental illness. Materials and Methods: Our research is descriptive and cross-sectional and was conducted with 410 housewives taking courses from four Hanımeli Culture and Art Centers located in the city center of Tokat. The Personal Information Form and the Cyberchondria Severity Scale (CSS) prepared by the researcher were used. Data were evaluated using SPSS 24.0 program using percentage, mean, ANOVA, T tests, Mann Withney U and Kruskall Wallis tests. Findings: When the participants in our study experience a health problem, 72.9% immediately go to a health institution, 52.2% first prefer family medicine, and 71.2% have applied to a health institution 0-1 times in the last month. 48.5% of housewives spend an average of 1-2 hours on the internet to do health-related research, and 44.1% spend an average of 1-2 hours on the internet. 68.3 of the participants in the study perform a health search behavior on the internet before going to the doctor and think that this is useful. The mean score obtained from the compulsion sub-dimension is 15.38±6.32, 18.17±5.67 in the excessive anxiety dimension, 21.45±6.01 in the excessiveness dimension, 14.33±3.36 in the reassurance dimension, 8.04±3.36 in the distrust of the doctor dimension, and 77.36±14.40 in the total score of the SCÖ.