Yaşlı diyabet hastalarının kırılganlık durumlarına göre ilaç-ilaç etkileşimleri, antikolinerjik ilaç yükü ve ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of drug-drug interactions, anticholinergic drugload and medication compatibility of elderly diabetes patientsaccording to their fraility status
- Tez No: 917534
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA KADIOĞLU
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Geriatri, Pharmacy and Pharmacology, Geriatrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
65 yaş ve üzeri hastalarda kronik hastalıklar ve geriatrik sendromlar oldukça yaygın görülmektedir. Kırılganlık birden fazla organ sisteminde fizyolojik rezerv ve işlevin azalmasından kaynaklanan savunmasızlık durumudur. Polifarmasi 'kişiye eş zamanlı çoklu ilaç uygulaması' şeklinde ve ilaç-ilaç etkileşimleri, uygunsuz ilaç kullanımı ve fazla sayıda ilaç kullanımı gibi farklı durumları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Polifarmasi ve kırılganlık ilişkisinde önemli olan faktörler ise polifarmasiye bağlı olarak gelişen ilaç etkileşimleri, azalan ilaç uyumu ve artan antikolinerjik ilaç yükü sayılabilir. Diabetes mellitus (DM), glukoza yanıt olarak insülin sekresyonunun bozulması ve hiperglisemi ile karakterize bozulmuş insülin duyarlılığından kaynaklanan metabolik bir hastalıktır ve kırılganlığa benzer şekilde, genetik ve edinsel faktörlerin karmaşık etkileşiminden kaynaklanır. Çalışmamızda 65 yaş ve üzeri DM hastalarının kırılganlık durumuna göre polifarmasi, ilaç etkileşimleri, antikolinerjik ilaç yükü ve hastaların ilaç tedavisine uyumu açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamız geriatri polikliniğine ayaktan başvuran 65 yaş ve üzeri 222 DM hastasının gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Hastaların sosyo- demografik özellikleri, kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar kayıt edildi. Klinik Kırılganlık Ölçeği (KKÖ), Morisky Tedavi Uyum Ölçeği-8 (MTUÖ-8), Antikolinerjik İlaç Yükü hesaplama aracı ve ilaç-ilaç etkileşimi tarama aracı kullanıldı. Hastalar KKÖ ölçeğine göre değerlendirildiğinde % 59,90'ı kırılgan; %40,09'u ise kırılgan olmayan grupta yer aldı. Çalışmamızda kırılgan ve kırılgan olmayan diyabet hastaları polifarmasi ve ilaç-ilaç etkileşimleri açısından değerlendirildiğinde anlamlı farklılık olmadığı tespit edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Chronic diseases and geriatric syndromes are quite common in patients aged 65 and over. Frailty is a state of vulnerability resulting from reduced physiological reserve and function in multiple organ systems. Polypharmacy is a term used to describe different situations such as drug-drug interactions, inappropriate drug use, and excessive drug use. Important factors in the relationship between polypharmacy and frailty include drug interactions due to polypharmacy, decreased drug compliance, and increased anticholinergic drug burden. Diabetes mellitus is a metabolic disease resulting from impaired insulin sensitivity, characterized by impaired insulin secretion in response to glucose and hyperglycemia, and, similar to frailty, results from a complex interaction of genetic and acquired factors. Our study aimed to evaluate DM patients aged 65 and over in terms of polypharmacy, drug interactions, anticholinergic drug burden, and patient compliance with drug therapy, according to their frailty status. Our study was carried out with the voluntary participation of 222 DM patients aged 65 and over who applied to the geriatric outpatient clinic. The socio-demographic characteristics of the patients, their chronic diseases, and the medications they used were recorded. Clinical Frailty Scale (CFS), Morisky Treatment Compliance Scale-8 (MMAS-8), Anticholinergic Drug Burden calculation tool and drug-drug interaction screening tool were used. When the patients are evaluated according to the CFS scale, 59.90% are fragile; 40.09% were in the non-frail group. In our study, when frail and non-frail diabetic patients were evaluated in terms of polypharmacy and drug-drug interactions, no significant difference was found (p>0.05).