Feline enfeksiyöz peritonitisli kedilerde glikokaliks hasarının belirlenmesinde spesifik biyobelirteçlerin kan serum ve effüzyon sıvılarında değerlendirilmesi
Evaluation of specific biomarkers in blood serum and effusion fluids in determining glycocalyx damage in cats with feline infectious peritonitis
- Tez No: 917536
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU SEVİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, muhtemel efüziv FİP hastası kedilerde glikokaliks hasarının kan serumu ve effüzyon sıvısında bazı spesifik endotelyal glikokaliks biyobelirteçleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğine tanı, tedavi ve kontrol amacıyla getirilen farklı ırk, yaş ve cinsiyette, muhtemel FİP tanısı konulan 40 kedi (FİP grubu) ve 10 adet sağlıklı (kontrol grubu) olmak üzere toplam 50 kedi oluşturdu. Kedilerin yaşları 3 aylık ile 4 yıl arasında değişmekteydi. Muhtemel FİP tanısı, efüziv FİP (plevral/peritoneal effüzyon) ile uyumlu belirtiler gösteren, feline coronavirüs Ag testi pozitif olan, A:G oranı 0,45, effüzyon sıvısı total protein (TP) konsantrasyonu > 3.5 g/dL, milimetreye
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate glycocalyx damage using some specific endothelial glycocalyx biomarkers in blood serum and pleural fluid of cats with suspected effusive FIP. The animal material of the study consisted of a total of 50 cats of different breeds, ages and sexes, 40 cats diagnosed with suspected FIP (FIP group) and 10 healthy cats (control group), which were admitted to the clinics of the Department of Internal Medicine, Animal Hospital, Faculty of Veterinary Medicine, Selcuk University for diagnosis, treatment and control purposes. The age of the cats ranged from 3 months to 4 years. A diagnosis of suspected FIP was made in cats with symptoms consistent with effusive FIP (pleural/peritoneal effusion), a positive feline coronavirus Ag test, an A:G ratio 3.5 g/dL, a nucleated cell count