Mesanenin ürotelyal karsinomalarında kanser kök hücrelerini düzenleyen Ly6/Upar gen ailesinin ekspresyonunun değerlendirilmesi
Expression of Ly6/Upar gene family regulating cancer stem cells in urothelial carcinomas of bladder
- Tez No: 917557
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Mesanenin transizyonel epitelinden kaynaklanan ürotelyal karsinomlar mesanenin en sık görülen tümörleridir. Yüzeyel ve invaziv morfolojide ortaya çıkabilen bu tümörlerde morfolojinin yanısıra moleküler patogenez, hastalığın seyri ve tedavi yöntemleri farklı olabilmektedir. Güncel tedaviler diğer kanserlerde olduğu gibi tümör kütlesinin tamamını yok etmeye yöneliktir. Kanser kök hücreleri, kanserli dokularda az miktarda bulunan ancak tümörü başlatabilme kapasitesine sahip tümörün invazyon, metastaz ve tedaviye direncini belirleyen özel bir hücre grubudur. Ly6/uPAR gen ailesi üyelerinin farelerde kanser kök hücrelerinin ve dokudaki kök hücrelerin belirteci olarak kabul edilmekte olup insan kanserlerindeki yeri ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada LY6/uPAR gen ailesinde bulunan genlerin insanda mesanenin ürotelyal karsinolarındaki ekspresyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Patoloji Laboratuarında tanı almış toplam 84 hasta dahil edildi. Ürotelyal karsinom tanısı alan hastalar noninvaziv düşük dereceli (30) ve invaziv yüksek dereceli karsinom (30) olmak üzere iki ayrı grup olarak değerlendirildi. 24 adet normal ürotelyal epitele ait biyopsi örneği kontrol grubu olarak kullanıldı. Olgulara ait preparatlar değerlendirilerek uygun alanlardan dokular alınarak önce RNA izolasyonu yapıldı ve daha sonra cDNA elde edildi. qRT-PCR yöntemi kullanılarak LY6D, LY6E, LY6H, LY6K, PSCA, LYPD2, SLURP1, GML, GPIHBP1 ve LYNX1 genlerinin ekspresyonları değerlendirildi. Ekspresyon bulguları olguların histopatolojik ve klinik verileri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda kontrol dokusuna kıyasla LY6E, LY6K, PSCA, GPIHBP1 ve LYNX1 genlerinin ekspresyonlarının ürotelyal karsinomlarda anlamlı şekilde arttığı, LY6H, LYPD2 ve SLURP1 genlerinin ekspresyonlarının da anlamlı şekilde azaldığı görüldü. Sonuç: LY6/uPAR gen ailesi farklı sinyal yolaklarında rol almaları ve immün modülatör özellkleri ile öne çıkmaktadır. Mevcut çalışmada bu gen ailesinin mesane kanserindeki yeri literatürde ilk defa olarak araştırılmış olup prognostik bir belirteç olabilmeleri ve yeni geliştirilecek tedaviler için hedef molekül olma potansiyelleri sebebiple oldukça önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Urothelial carcinomas arising from the transitional epithelium of the bladder are the most common tumours of the bladder. These tumours may present with superficial and invasive morphology. In addition to morphology, molecular pathogenesis, disease course, and treatment modalities may differ. Current treatments are aimed at destroying the bulk of the tumour. Cancer stem cells are a special group of cells found in small amounts in cancerous tissues but can initiate tumours and determine tumour invasion, metastasis, and resistance to treatment. Ly6/uPAR gene family members are considered to be markers of cancer stem cells and tissue stem cells in mice, but studies on their role in human cancers are limited. In this study, we aimed to investigate the expression of LY6/uPAR gene family members in human urothelial carcinomas of the bladder. Methods: A total of 84 patients diagnosed in the Pathology Laboratory of Ankara Bilkent City Hospital were included in the study. Patients diagnosed with urothelial carcinoma were divided into noninvasive low-grade (30) and invasive high-grade carcinoma (30) groups. 24 biopsy samples of normal urothelial epithelium were used as a control group. The preparations of the cases were evaluated and tissues were taken from the appropriate areas, RNA isolation was performed and then cDNA was obtained. LY6D, LY6E, LY6H, LY6H, LY6K, PSCA, LYPD2, SLURP1, GML, GPIHBP1 and LYNX1 genes were analysed by qRT-PCR method. Results: In our study, the expressions of LY6E, LY6K, PSCA, GPIHBP1 and LYNX1 genes were significantly increased in urothelial carcinomas, while the expressions of LY6H, LYPD2 and SLURP1 genes were significantly decreased in urothelial carcinomas compared to control tissue. Conclusion: LY6/uPAR gene family is prominent with their involvement in different signaling and immunomodulatory pathways. In the present study, the role of this gene family in bladder cancer was investigated for the first time in the literatüre. LY6/uPAR gene family members may have prognostic value and they might be used as therapeutic targets for personalized therapies.