Yoğun bakım ünitelerinde kankültürü kontaminasyon oranlarının belirlenmesi ve önlenmesinde kullanılan demet uygulamalarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of bundle addministrations used in determining and preventing blood culture contamination rates in intensive care units
- Tez No: 917558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜRE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, yoğun bakım üniteleri (YBÜ)'nde alınan kan kültürlerinde kontaminasyon oranlarının belirlenmesi, eğitim programları sonrasında kontaminasyon oranlarında gerileme üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Hastanesinde Ocak 2023-Mart 2024 tarihleri arasında Dahiliye Yoğun Bakım, Anestezi Yoğun Bakım, Genel Cerrahi Yoğun Bakım ünitelerinde gerçekleştirildi. Bu YBÜ' lerde kan kültürü alan personele bilgi düzeyini ölçen bir anket uygulandı. Bu anket sonuçları ve Enfeksiyon Kontrol Kurulu sürveyans gözlem verilerine dayanarak bir eğitim programı hazırlandı ve 2 ay boyunca kan kültürü alan bütün personele uygulamalı eğitim verildi. Eğitim öncesi ve eğitim sonrası 6 aylık dönemlerdeki kontaminasyon oranları, hastaların özellikleri, kontaminasyon maliyeti ve antibiyotik kullanım oranları karşılaştırıldı. Çalışmaya toplam 364 kontamine kan kültürü dahil edildi. Bu kültürlerden 244 tanesi eğitim sonrası dönemde alınmıştı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the contamination rates of blood cultures taken in intensive care units (ICUs) and to evaluate the effect of educational programs on reducing contamination rates. This study was conducted at Erciyes University Hospital between January 2023 and March 2024 in the internal medicine ICU, anesthesia ICU, and general surgery ICU. A survey measuring the knowledge level of the staff who collected blood cultures in these ICUs was administered. Based on the results of this survey and infection control committee surveillance observation data, a practical training was provided to all personnel collecting blood cultures for two months. The contamination rates, patient characteristics, contamination costs, and antibiotic usage rates before and after the training were compared over 6-month periods. A total of 364 contaminated blood cultures were included in the study, of which 244 were taken after the training period.