Bitlis bölgesinde koyun ve keçilerde Mycoplasma agalactiae'nın varlığının araştırılması
Investigation of the presence of Mycoplasma agalactiae in sheep and goats in bitlis region
- Tez No: 917571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, Bitlis yöresinde süt çekilmesi, sütün azalması ve renk değişikliği gibi klinik semptom gösteren küçük ruminantlarda Mycoplasma (M.) agalactiae varlığının moleküler tekniklerle araştırılması amaçlandı. Bu amaçla Bitlis merkez ve ilçelerinde bulaşıcı agalaksi klinik semptomları gösteren hayvanlardan süt, kan, göz sıvabı, kulak sıvabı ve eklem sıvısından toplanan toplam 120 adet örnek çalışmada kullanıldı. Alınan örneklerin DNA izolasyonları, ticari DNA izolasyon kit protokollerine göre gerçekleştirildi. Daha sonra M. agalactiae tür spesifik olarak belirlenmiş 2 farklı primer çifti (polC ve uvrC) kullanılarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) aşaması gerçekleştirildi. polC gen bölgesi için süt örneklerinde %44.08, örneklerin tamamında ise %34.16 oranında pozitiflik saptandı. uvrC gen bölgesi için süt örneklerinde %36.55, örneklerinin tamamında ise %28.30 oranında pozitiflik saptandı. Her iki gen pozitif olan örneklerin tamamının keçi süt örneklerinden olduğu belirlendi. Sonuç olarak, her iki gen bölgesi için yapılan analizlerle tespit edilen pozitifliklerin büyük çoğunlukla her iki analiz için de uyumlu olduğunu gözlendi. Çalışma Bitlis bölgesinde M. Agalactiae'nın varlığının araştırıldığı ilk çalışma olma niteliğindedir. Etkenin bölgedeki yaygınlığını belirlemek için periyodik ve daha geniş alana yayılabilecek çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca bölgede sirküle olan bulaşıcı agalaksi etkeninin kontrol altına alınmasına, eradikasyon stratejileri amacıyla daha ileri düzey moleküler çalışmaların yapılmasının uygun olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the presence of Mycoplasma (M.) agalactiae in small ruminants with clinical symptoms such as milk withdrawal, milk reduction, and discoloration by molecular techniques in the Bitlis region. For this purpose, a total of 120 samples collected from milk, blood, eye fluid, ear fluid, and joint fluid from animals showing clinical symptoms of infectious agalactia in Bitlis center and districts were used in the study. DNA isolations of the samples were performed according to commercial DNA isolation kit protocols. Then, the Polymerase Chain Reaction (PCR) step was performed using two different primer pairs (polC and uvrC) determined as M. agalactiae species-specific. 44.08% of the milk samples and 34.16% of all samples were positive for polC gene region. 36.55% of the milk samples and 28.30% of all samples were positive for the uvrC gene region. It was determined that all of the samples positive for both genes were from goat milk samples. As a result, it was observed that the positivities detected by the analyses for both gene regions were mostly compatible for both analyses. This is the first study investigating the presence of M. agalactiae in the Bitlis region. Periodic and widespread studies are needed to determine the prevalence of the agent in the region. In addition, it was concluded that further molecular studies should be carried out to control the infectious agalactia agent circulating in the region and for eradication strategies.