Transradial ve transfemoral koroner anjiyografi uygulanan hastaların kaygı ve konfor düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of anxiety and comfort levels of patients undergoing transradial and transfemoral coronary angiography
  1. Tez No: 917579
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL KARAKAYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, transradial ve transfemoral koroner anjiyografi (KAG) işlemi uygulanan hastaların kaygı ve konfor düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yapılan araştırma, Kars ilinde bir üniversite hastanesinin koroner anjio ünitesinde çalışmaya dahil edilen 128 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, STAI-I (State-Trait Anxiety Inventory) Durumluk Kaygı Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplandı. Toplanan verilerin analizi, bilgisayarda SPSS 23.0 paket programında yapıldı. Aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, frekans gibi tanımlayıcı istatistikler hesaplandı. Normal dağılıma uyan sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında parametrik testlerden ikili gruplarda bağımsız gruplar t testi, üç ve üzeri gruplarda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA), yaş ile ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek içinse Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Ancak normal dağılıma uymayan değişkenler için, non-parametrik testlerden Mann-Whitney U testi iki grubun ve Kruskall Wallis testi ise üç ve üzerindeki grupların karşılaştırılmasında kullanılmıştır. Transradial KAG uygulanan hastaların yaş ortalaması 62,94±10,82 ve transfemoral KAG uygulanan hastaların yaş ortalaması 62,77±10,33 idi. Transradial KAG uygulanan hastaların %68,8'i ve transfemoral KAG uygulanan hastaların %82,8'i erkek hastalardan oluşmaktadır. Transradial KAG uygulanan hastaların %98,4'ü ve transfemoral KAG uygulanan hastaların %90,6'sı evlidir. Transradial KAG uygulanan hastaların %62,5'i ve trasfemoral KAG uygulanan hastaların %59,4'ü ilköğretim düzeyinde eğitim seviyesine sahiptir. Hastaların Genel Konfor Ölçeği puan ortalaması 2,92±,33 olup, STAI-I Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalaması 50,86±10,79 olarak bulundu. Genel Konfor Ölçeği“Ferahlama”,“Rahatlama”,“Sorunların Üstesinden Gelme”alt boyutlarının puan ortalaması sırasıyla 2,74±,40, 3,14±,42, 2,86±,37 olarak bulundu. Transfemoral ve transradial KAG uygulanan hastaların işlem gruplarına göre ölçeklerden aldıkları puan ortalamalarının farklılaşma durumuna yönelik olarak yapılan bağımsız gruplar t-testi sonuçlarına göre;“Ferahlama”alt boyutunda [t(128)= 4,596; p≤,05] ve“Rahatlama”alt boyutunda [t(128)= -2,378; p≤,05] hastaların işlem gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi.“Ferahlama”alt boyutunda transfemoral KAG uygulanan hastaların ortalama puanı (2,89±,41) transradial KAG uygulanan hastaların ortalama puanlarından (2,59±,32) anlamlı düzeyde daha yüksekti.“Rahatlama”alt boyutunda ise transradial KAG uygulanan hastaların ortalama puanı (3,22±,36) transfemoral KAG uygulanan hastaların ortalama puanlarından (3,05±,46) anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. STAI-I Durumluk Kaygı Ölçeğinde [t(128)= -1,532; p≤,05], Genel Konfor Ölçeğinin toplamında [t(128)= 1,140; p≤,05] ve“Sorunların Üstesinden Gelme”alt boyutunda [t(128)= 1,368; p≤,05] hastaların işlem gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Araştırma sonucunda; transradial KAG uygulanan hastaların transfemoral KAG uygulanan hastalara göre Genel Konfor Ölçeğinin“Rahatlama”alt boyutunda daha iyi sonuçlara sahip olduğu saptanmışken,“Ferahlama”alt boyutunda ise transfemoral grupta, transradial gruba göre daha iyi sonuçlar elde edildi. Bu nedenle KAG uygulanmadan önce, hastanın hekimi ve hemşiresi tarafından koroner anjiyografi ile ilgili eğitim vermeleri hastaların kaygılarını azaltabilir ve konforlarını artırabilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to compare the anxiety and comfort levels of patients who underwent transradial and transfemoral coronary angiography (CAG) procedures. The cross-sectional and correlational type of study was conducted with 128 patients in the coronary angiography unit of a university hospital in Kars. Data were collected using the Introductory Information Form, STAI-I (State-Trait Anxiety Inventory) State Anxiety Scale and General Comfort Scale via face-to-face interview method. The analysis of the collected data was done on the computer using SPSS 23.0 package program. Descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, median, frequency were calculated. In the comparison of continuous variables that conformed to normal distribution, independent samples t-test was used in two groups, one-way analysis of variance (ANOVA) was used in three and more groups, and Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between age and scales. However, for variables that did not conform to normal distribution, the Mann-Whitney U test was used in two groups and the Kruskall Wallis test was used in three and more groups from non-parametric tests. The mean age of patients who underwent transradial CAG was 62.94±10.82 and the mean age of patients who underwent transfemoral CAG was 62.77±10.33. 68.8% of the patients who underwent transradial CAG and 82.8% of them who underwent transfemoral CAG were male. 98.4% of the patients who underwent transradial CAG and 90.6% of those who underwent transfemoral CAG were married. 62.5% of the patients who underwent transradial CAG and 59.4% of them who underwent trasfemoral CAG had primary school level education. The mean score of the General Comfort Scale of the patients was 2.92±.33, and the mean score of the STAI-I State Anxiety Scale was 50.86±10.79. The mean scores of the sub-dimensions of General Comfort Scale“Relief”,“Relaxation”,“Overcoming Problems”were found to be 2.74±.40, 3.14±.42, 2.86±.37, respectively. According to the results of the independent groups t-test performed for the difference in the mean scores of the patients who underwent transfemoral and transradial CAG according to the procedure groups; a statistically significant difference was found in the“Relief”sub-dimension [t(128)= 4.596; p≤.05] and in the“Relaxation”sub-dimension [t(128)= -2.378; p≤.05]. In the“Relief”sub-dimension, the mean score of the patients who underwent transfemoral CAG (2.89±.41) was significantly higher than the mean scores of the patients who underwent transradial CAG (2.59±.32). In the“Relaxation”subscale, the mean score of the patients who underwent transradial CAG (3.22±.36) was found to be significantly higher than the mean score of the patients who underwent transfemoral CAG (3.05±.46). No statistically significant difference was found between the procedure groups in the STAI-I State Anxiety Scale [t(128)= -1.532; p≤.05], the total of the General Comfort Scale [t(128)= 1.140; p≤.05] and the“Overcoming Problems”subscale [t(128)= 1.368; p≤.05]. As a result of the study, it was determined that the patients who underwent transradial CAG had better results in the“Relaxation”subscale of the General Comfort Scale compared to the ones who underwent transfemoral CAG, while better results were obtained in the transfemoral group compared to the transradial group in the“Relief”subscale. Therefore, training the patient about coronary angiography by the patient's physician and nurse before CAG can reduce patients' anxiety and increase their comfort.