Türkiye'de kentsel çöküntü bölgelerinin oluşumu: Ankara-Kurtuluş örneği
The emergence of urban decay areas in Turkey: The case of Ankara-Kurtuluş
- Tez No: 917597
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SADİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
19. yüzyılın son dönemlerinden itibaren yaşanan teknolojik, ekonomik, sosyal ve politik değişiklikler kentleri de tüm dünya ölçeğinde farklı açılardan etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir. Özellikle neoliberal politikaların ülke gündemlerinde yer almasıyla birlikte mekân olgusunda ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Tarihsel süreçteki gelişmelerden kimi anlamlarda farklı şekillerde etkilenen Türkiye kentlerinde de mekân olgusunun anlamı ve işlevi zaman içinde değişmiştir. Büyük kentlerin merkezlerinde çeşitli nedenlerden dolayı“çöküntü mahalleleri”meydana gelmiştir. Tezde, alan araştırması verileri desteği ile 'çöküntü mahallesi' kavramının Batılı tanımlamalarından hangi açılardan farklılaştığı ve benzeştiği ortaya konulmaktadır. Tez sadece alan araştırma verileri ile sınırlanmamış aynı zamanda çöküntüleşmeyle ilgili olarak Batılı kuramlar da tartışılmıştır. Tez kapsamında Türkiye'de kentsel çöküntü bölgelerinin oluşum süreci ele alınmıştır. Tezin temel amacı; Türkiye'de kent içi çöküntü alanlarının nasıl ve hangi süreçlerle oluştuğunu anlamak, bu süreçte kamu politikalarının rolünü analiz etmek ve çöküntü bölgelerinin ıslahı için 'yıkıp-yenisini yapmak'tan başka bir alternatifin olup olmadığını tartışmaktır. Tez sonucunda Kurtuluş gibi kent merkezinde bulunan, olumsuz anlamda sosyal doku değişimi yaşanan, imara sahip ancak bakımsızlık nedeniyle eskimiş semtlerin tanımlanmasında Batıdaki örneklerin kılavuz alınarak politika geliştirilmesinin sağlıklı olmayacağına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the late 19th century onward, technological, economic, social, and political changes have influenced cities worldwide in various ways and continue to do so. Particularly with the prominence of neoliberal policies on national agendas, significant transformations have occurred in the concept of space. In Turkey, cities, which have been influenced differently by historical developments compared to other regions, have also witnessed changes in the meaning and function of the concept of space over time. In the central areas of big cities, urban decay areas have emerged for various reasons. This thesis aims to reveal how the concept of 'urban decay areas' differs from and resembles Western definitions, supported by field research data. The thesis is not limited solely to field research data; it also discusses Western theories concerning slum formation. Within the scope of the thesis, the formation process of urban decay areas in Turkey is examined. The primary objective of the thesis is to understand how and through what processes inner-city decay areas in Turkey are formed, to analyze the role of public policies in this process, and to discuss whether there is an alternative to the“demolish-and-rebuild”approach for the rehabilitation of decay areas. The thesis concludes that it would be inappropriate to develop policies for neighborhoods like Kurtuluş—located in city centers, experiencing negative social fabric changes, legally zoned but dilapidated due to neglect—by using Western examples as a guide.