Batı Anadolu'da Erken Demir Çağ göçleri
Early Iron Age migrations to Western Anatolia
  1. Tez No: 917641
  2. Yazar: ONUR BOZOĞLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 743
Özet
Bu tez çalışmasında, Antik kaynaklarda bahsedilen İon, Aiol ve Dor halk toplulukların Batı Anadolu'ya ve yakın adalara göçü, kapsamlı tek somut veri olan Protogeometrik seramikler üzerinden ele alınmaktadır. Bu zamana kadar benzer metotun kullanıldığı çalışmalar daha önce de yapılmıştır. Ancak gerçekleri yansıttığına dair antik kaynakların güvenilir olmamasına ek olarak kısıtlı seramik verileri, konu hakkında araştırmacıların hâlen fikir birliğinde olmamasına etki etmiştir. Tezi önceki çalışmalardan ayıran şey, tek bir bölge ve göçe odaklı değil, Batı Anadolu ve yakın adaların tamamını kapsayan seramik verileri ile Doğu Ege'ye yapılan tüm göçleri birarada içeren bir çalışma olmasıdır. Giderek artan verilerin topluca ele alındığı ve önceki bazı seramik analizlerine itirazların olduğu güncel bir değerlendirme, diğer bir yeniliktir. Çalışmada göç edenlerin coğrafi ve etnik kökeni, ne zaman geldikleri ve geldiklerinde karşılaşılan tabloya yönelik sorulara, antik kaynaklarda aktarılanlar ile mevcut Protogeometrik seramiklerin karşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılarak cevap aranmıştır. Ayrıca ele alınan konu ile bağlantılı olduğu için Geç Tunç Çağı ve Erken Demir Çağı geçişindeki sözde devamlılık da sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the migration of Ionian, Aeolian and Doric peoples to Western Anatolia and the nearby islands, as mentioned in ancient sources, is analysed using only comprehensive concrete data: the Protogeometric ceramics. Previous studies have utilised a similar methodology; however, the limited ceramic data and the unreliability of the ancient sources have led to a lack of consensus among researchers on this topic. What distinguishes this study from its predecessors is its broad scope, encompassing ceramic data from the Eastern Aegean rather than focusing on a single region and migration. Another novelty is an up-to-date assessment that collects a growing body of data and argues some previous ceramic analyses. The study aims to answer questions about the geographical and ethnic origin of the migrants' and the picture they encountered upon their arrival through a comparative evaluation of the ancient sources and the available Protogeometric ceramics. In addition, the so-called continuity between the Late Bronze Age and Early Iron Age transition is also questioned as it is related to the subject matter.