Demir Çağı Anadolu'sunda Asur ilerleyişine karşı oluşturulan siyasi koalisyonlar
Political coalitions formed against Assyrian advancement in Iron Age Anatolia
  1. Tez No: 737357
  2. Yazar: CANSU ŞAHUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Geç Tunç Çağın sonlarında Anadolu birçok mücadeleye sahne olmuştur. Bu mücadeleler neticesinde Anadolu; siyasi, askeri ve sosyo-ekonomik alandaki gücünü yitirmiştir. Erken Demir Çağın başlarında meydana gelen Deniz Kavimleri Göçleri, Anadolu'yu büyük bir kaos ortamına sürüklemiştir. Bu süreçte Anadolu'nun önemli gücü olan Hitit İmparatorluğu yıkılmış ve merkezi otorite sarsılmıştır. Anadolu'nun merkezi otoriteden yoksun olduğu bu durumundan faydalanan Aramiler, geldikleri coğrafyalarda siyasi ve etnik unsurun egemenliğini kazanmayı başarmışlardır. Anadolu'da otorite boşluğunun yaşandığı bu süreçte Hitit mirasını kısmen koruyacak olan irili ufaklı Geç Hitit Krallıkları, Doğu Anadolu bölgesinde öne çıkan Urartu Krallığı, Orta Anadolu'da Frig Krallığı, Batı Anadolu'da kısmen de olsa Lidya Krallığı ve Kafkas geçitleri üzerinden Anadolu'ya gelen ve yerleşmeye çalışan Kimmerler ve onları takip edip Anadolu'ya gelen İskitler, Asur emperyalizmine karşı farklı zamanlarda genel ve lokal olmak üzere siyasi koalisyonlar oluşturmuşlardır. Bu tez çalışmasında; Anadolu'da siyasi ve sosyo-ekonomik bağlamda etkili olmaya çalışan Asur Devletine karşı askeri ve ticari temelli oluşturulan siyasi koalisyonların, Anadolulu krallıklar açısından amaçlarını ve sonuçlarını açığa çıkarmak ve Asur İmparatorluğunun bu koalisyon faaliyetleri karşısında gerçekleştirdiği mücadeleyi ve Anadolu üzerinde uygulamak istediği yayılmacı politikayı açıklamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the end of the Late Bronze Age, Anatolia witnessed many struggles. As a result of these struggles, Anatolia lost its power in thepolitical, military and socio-economic fields. The Sea Peoples Migrations that took place at the beginning of the Early Iron Age dragged Anatolia into a great chaos environment. In this process, the Hittite Empire, which was the important power of Anatolia, collapsed and the central authority was shaken. The Arameans, who took advantage of this situation in which Anatolia was devoid of central authority, succeeded in gaining the dominance of the political and ethnic element in the geographies they came from. Large and small Late Hittite Kingdoms, which partially preserved the Hittite heritage in this period of lack of authority in Anatolia; the Urartian Kingdom, which came to the fore in the Eastern Anatolia region, the Phrygian Kingdom in Central Anatolia, the Lydian Kingdom in Western Anatolia, and the Cimmerians who tried to settle in Anatolia through the Caucasian passages, and the Scythians who followed them and came to Anatolia; and they formed general and local political coalitions against Assyrian imperialism at different times. In this thesis study, it is aimed to reveal the targets and results of the military and commercial political coalitions formed against the Assyrian State, which tried to be effective in the political and socio-economic context in Anatolia, in terms of the Anatolian kingdoms, and to explain the struggle of the Assyrian Empire against these coalition activities, and the expansionis tpolicy that it wanted to implement on Anatolia.