Evli bireylerin kadına yönelik şiddeti kabullenme ve normalleştirme düzeyleri ile yakın ilişkide şiddet sorumluluklarının belirlenmesi
Determinining the level of acceptance and normalization of violence against women of married individuals and their responsibilities for violence in close relationship
- Tez No: 917652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Kadına yönelik aile içi şiddet toplum tarafından normal kabul görülmektedir ve yapılan çalışmalarda şiddetin daha çok fiziksel boyutta kabul edildiği bilinmektedir. Amaç evli bireylerin kadına yönelik şiddeti kabullenme ve normalleştirme düzeyleri ile yakın ilişkide bulunan şiddet sorumluluklarının belirlenmesidir. Gereç-Yöntem: Kesitsel ve ilişki arayıcı bu araştırmanın evrenini Çanakkale Bayramiç Çarşı ASM'ye kayıtlı ve evli olan 18 yaş üzeri 10027 birey, örneklemi ise 371 birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Şiddet Sorumluluğu Ölçeği ve Aile İçi Şiddet Farkındalığı Ölçeği (AİŞFÖ) kullanılmıştır. Analizler IBM SPSS 25 programında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Shapiro Wilk testi, Post Hoc Bonferroni analizi ve Spearman korelasyonu analizleri ile gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Domestic violence against women is considered normal by society and studies show that violence is mostly accepted in a physical sense. The aim is to determine the level of acceptance and normalization of violence against women by married individuals and their responsibilities for violence in close relationships. Matherial- Method: The universe of this cross-sectional and correlational study consists of 10027 individuals over the age of 18 who are registered to Çanakkale Bayramiç Çarşı Family Health Center and married, and the sample consists of 371 individuals. Sociodemographic Information Form, Responsibility for Violence in Close Relationships Scale and Domestic Violence Awareness Scale (AİŞFÖ) were used as data collection tools. Analyses were performed using Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Shapiro Wilk test, Post Hoc Bonferroni analysis and Spearman correlation analyses in IBM SPSS 25 program.