Kadına yönelik aile içi şiddet ile sağlık kuruluşlarına başvuru sıklığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between domestic violence against women and the frequency of admission to healthcare institutions
  1. Tez No: 918001
  2. Yazar: EVİN ECE EVİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Kadına yönelik aile içi şiddet tüm dünyada yaygın olarak görülen ancak ihmal edilen bir halk sağlığı sorunudur ve fiziksel, ekonomik, sosyal, duygusal birçok hasara yol açmaktadır. Şiddet mağduru kadınlar genellikle yaşadıklarını kolay ifade edememektedir. Diğer yandan eş şiddeti mağdurlarının psikosomatik yakınmalarla sağlık kuruluşlarına başvurdukları bilinmektedir. Şiddet mağdurları için yaşanılan bu eş şiddetini kabullenmek kolay değildir. Aynı zamanda bunu ifade etmek için çeşitli arayışlara girmektedirler. Kimi yargıya başvururken kimi de psikosomatik şikâyetlerle sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır. Tüm dünyada yaşanılan travmaların toplumsal sıkıntıların en yaygın bireysel ifadelerinden biri de bedensel belirtilerle sağlık kuruluşların başvurmaktır. Bu araştırmanın amacı eş/partner şiddetine maruz kalan kadınların sağlık sorunlarını tespit etmek ve sağlık kuruluşlarına başvuru sıklığı ile şiddet maruziyeti arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Antalya Kepez Erdoğan Tuncay Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne 01.06.2024 - 31.08.2024 tarihleri arasında başvuran dahil etme kriterlerini karşılayan tüm hastalar araştırma hakkında bilgilendirilmiş ve katılmayı kabul edenlerden onam alınmıştır. Katılımcılarla yüz yüze görüşerek sosyodemografik verileri ve şiddete maruz kalma durumunu belirlemeye yönelik anket soruları ile 29 maddeden oluşan“Kadına Yönelik Eş Şiddeti Ölçeği”(KYEŞÖ) uygulanmış, ayrıca e-nabız sistemi üzerinden katılımcıların son bir yıl içinde sağlık kuruluşlarına başvuru sayıları incelenmiştir. Bulgular: Araştırma, 202 kadın katılımcı ile gerçekleştirilmiş olup kadına yönelik aile içi şiddet türleri, etkileri ve sağlık kuruluşlarına başvuru süreçleri incelenmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 42,38±11,13 yıl, eşlerinin yaş ortalaması ise 46,40±12,03 yıl olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %93,6'sı evli, %72,3'ü ev hanımı, %43,6'sı ise ilkokul mezunudur. Araştırmaya katılan kadınların %21,8'i eş şiddetine maruz kaldığını belirtmiş; bu şiddet türlerinin %97,7'si sözel, %31,8'i fiziksel ve %13,6'sı cinsel şiddet olarak saptanmıştır. Şiddet türleri arasında en yaygın olanı sözel şiddettir; tüm katılımcıların %21,3'ü sözel şiddet, %6,9'u fiziksel %3,0'ü cinsel şiddet ile karşılaşmıştır. Şiddet mağdurlarının yalnızca %20,5'i bu nedenle sağlık kurumlarına başvurduğunu, başvuruların çoğunluğunun devlet hastanelerine olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intimate partner violence against women is a prevalent but often neglected public health issue worldwide, causing physical, economic, social, and emotional harm. Women who are victims of such violence often find it difficult to express their experiences. On the other hand, it is known that victims of partner violence often seek healthcare institutions with psychosomatic complaints. For victims, acknowledging the violence they experience is not easy, and they explore various ways to express it. Some resort to legal means, while others present at healthcare facilities with psychosomatic symptoms. Globally, one of the most common individual expressions of trauma and societal distress is seeking healthcare services for physical symptoms. This study aims to identify the health problems of women exposed to partner violence and investigate whether there is a relationship between the frequency of seeking healthcare services and exposure to violence. Method: All patients who admitted to Antalya Kepez Erdoğan Tuncay Training Family Health Center between 01.06.2024 and 31.08.2024 and met the inclusion criteria were informed about the study and consent was obtained from those who agreed to participate. The participants were interviewed face to face and survey questions were administered to determine sociodemographic data and exposure to violence, and the 29-item“Husband Violence Against Women Scale”(HVAWS) was applied, and the number of admissions to health institutions in the last year was searched through the“e-nabiz”system. Findings: The study was conducted with 202 female participants and examined the types of domestic violence against women, its effects, and the number of admissions to health institutions. The average age of the participants was determined as 42.38±11.13 years, and the average age of their spouses was determined as 46.40±12.03 years. Of the 93.6% participants were married, 72.3% were housewives, and 43.6% were primary school graduates. Of the 21.8% women participating in the study stated that they had been subjected to spousal violence; 97.7% of this type of violence was verbal, 31.8% was physical, and 13.6% was sexual. The most common type of violence was verbal violence; 21.3% of all participants experienced verbal violence, 6.9% physical, and 3.0% sexual violence. Only 20.5% of the victims of violence stated that they applied to health institutions for this reason, and the majority of applications were to state hospitals.