Atık meyve kabuklarından üretilecek yenilebilir filmlerin fiziksel ve bariyer özelliklerine farklı plastikleştiricilerin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different plasticizers on the physical and barrier properties of edible films to be produced from waste fruit peels
  1. Tez No: 917658
  2. Yazar: FAHRÜNNİSA KURT SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gıda ürünlerinin üretiminden tüketimine kadar gıdanın kalitesini ve bütünlüğünü koruması için gıda ambalajlama büyük önem taşımaktadır. Gıda ambalajlamasında genel olarak plastik, kağıt, cam ve metal ürünler kullanılmakta, plastikler %42 gibi bir oranla en çok kullanılan gıda ambalaj malzemesidir. Ancak plastik ürünlerin sağlığa olan zararı ve bertarafının zor olması sebebiyle oluşan çevre kirliliği göz önüne alındığında bilim insanları biopolimer kullanımına doğru yönelmiştir. Biopolimerden elde edilen yenilebilir filmler gıda ambalajlamasında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Yenilebilir filmler gıdalarda meydana gelen kimyasal, fiziksel ve enzimatik reaksiyonları azaltıp, bozulmayı önleyip gıdanın raf ömrünü arttırmaktadır. Protein, polisakkarit ve lipit bazlı olan yenilebilir filmler, amaca ve ürüne göre kompozit olarak da kullanılabilmektedir. Aynı zamanda yenilebilir filmlere antimikrobiyal, antibakteriyel, antioksidan özelliğindeki katkı maddeleri eklenerek filmin bariyer özellikleri desteklenebilir. Yenilebilir filmlerin en önemli yapı malzemelerinden biri de plastikleştiricilerdir. Plastikleştiriciler kırılganlığı azaltarak filmin esnekliğini arttırmaktadır. Düşük molekül ağırlıklı olan plastikleştiriciler polimerler arası kuvvetleri azaltırlar. Bu çalışma atık meyve kabuklarından üretilecek yenilebilir filmlerin fiziksel ve bariyer özellikleri üzerine farklı plastikleştiricilerin etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda portakal kabuğu ve mango atık meyve olarak, sodyum aljinat polisakkarit olarak kullanılmış ve polisakkarit yapılı yenilebilir film eldesi gerçekleştirilmiştir. Antiseptik özellik kazandırılmak için ise filme aleo vera jeli eklenmiştir. Plastikleştirici olarak da gliserol, sorbitol ve polietilen glikol kullanılmıştır. Bu plastikleştiricilerin farklı etkilerinin gözlemlenmesi amacıyla uygulanan reçetede farklı oranlarda plastikleştirici kullanılarak film üzerindeki etkileri yapılan analizler sonucu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Food packaging is of great importance to protect the quality and integrity of food products from production to consumption. Plastic, paper, glass and metal products are generally used in food packaging, and plastics are the most used food packaging material with a rate of 42%. However, considering the health hazards of plastic products and the environmental pollution caused by the difficulty of disposal, scientists have turned towards the use of biopolymers. Edible films made from biopolymers have begun to be used frequently in food packaging. Edible films reduce chemical, physical and enzymatic reactions occurring in foods, prevent spoilage and increase the shelf life of food. Edible films based on protein, polysaccharide and lipid can also be used as composites depending on the purpose and product. At the same time, the barrier properties of the film can be supported by adding antimicrobial, antibacterial and antioxidant additives to edible films. One of the most important building materials of edible films is plasticizers. Plasticizers increase the flexibility of the film by reducing brittleness. Low molecular weight plasticizers reduce interpolymer forces. This study aimed to examine the effects of different plasticizers on the physical and barrier properties of edible films produced from waste fruit peels. In this direction, orange peel and mango were used as waste fruit, sodium alginate was used as polysaccharide, and edible film with polysaccharide structure was obtained. Aloe vera gel was added to the film to give it antiseptic properties. Glycerol, sorbitol and polyethylene glycol were used as plasticizers. In order to observe the different effects of these plasticizers, different amounts of plasticizer were used in the recipe and their effects on the film were analyzed as a result of the analysis.