Hızlı maksiller genişletme sonrası insiziv kanalın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of incisive canal after rapid maxillary expansion with cone beam computed tomography
  1. Tez No: 917657
  2. Yazar: SEVGİ KAPTIKAÇTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR VELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Literatürde insiziv kanalın morfolojisi inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır ancak cerrahi veya minivida desteği olmadan ortopedik hızlı üst çene genişletme sonrası oluşabilecek değişiklikleri konu alan çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, maksiller transversal yetersizliğine sahip hastalarda hızlı üst çene genişletme uygulanması sonrası insiziv kanalda oluşabilecek değişikliklerin 3 boyutlu incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda maksiller darlığı olan ve hızlı üst çene genişletmesi uygulanmış, dahil edilme kriterlerine uyan 12 kadın ve 18 erkek toplam 30 hastanın, hızlı maksiller genişletme öncesi ve 3 ay sonrası alınan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi verileri, Dolphin 3D (Version 11.95, Dolphin Imaging & Management Solutions, Chatsworth, Calif) programı aracılığıyla retrospektif olarak incelenmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows version 28 (SPSS Inc. Chicago, IL, USA) yazılım programı kullanılmıştır. Bulgular: Hızlı üst çene genişletme sonrası kanal şekli ve yönünde 30 hastanın sadece 1 tanesinde değişiklik görülmüş, kanal şekli ve yönü ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki görülmemiştir (p>0,05). İnsiziv kanal çapında ve insiziv kanal açısında istatistiksel olarak anlamlı artış, insiziv kanal uzunluğu ve keser açısında istatistiksel olarak anlamlı azalma izlenmiştir (p<0.05). İnsiziv kanalın keser diş köküne olan mesafesinde anlamlı bir değişiklik görülmemiştir (p>0,05). Aynı zamanda keser kökleri arası mesafenin insiziv kanal çapından daha fazla arttığı ve bu değerlerin arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (p<0.05). Sonuçlar: Hızlı üst çene genişletmesi uygulanmış hastalarda genişletme öncesi ve sonrası dönemde insiziv kanal yapısı arasında farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: There are many studies in the literature examining the morphology of the incisive canal, but there are no studies on the changes that may occur after orthopedic rapid maxillary expansion without surgical or miniscrew support. In this study, we aimed to investigate the changes that may occur in the incisive canal after rapid maxillary expansion in patients with maxillary transversal deficiency in 3D. Methods: The cone beam computed tomography data of a total of 30 patients (12 females and 18 males) with maxillary transverse deficiency who underwent rapid maxillary expansion treatment in the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Izmir Katip Çelebi University, before and 3 months after rapid maxillary expansion were retrospectively analyzed using Dolphin 3D (Version11.95, Dolphin Imaging & Management Solutions, Chatsworth, Calif). Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows version 28 (SPSS Inc. Chicago, IL, USA) software program was used to evaluate the data. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows version 28 (SPSS Inc. Chicago, IL, USA) software program was used to evaluate the data. Results: Changes in canal shape and direction after rapid maxillary expansion were observed in only 1 of 30 patients, and there was no significant relationship between canal shape/direction and gender (p>0.05). There was a statistically significant increase in incisive canal diameter and incisive canal angle, and a statistically significant decrease in incisive canal length and incisor angle (p<0.05). There was no significant change in the distance of the incisive canal to the incisor root (p>0.05). At the same time, the distance between the incisor roots increased more than the incisive canal diameter and the difference between these values was statistically significant (p<0.05). Conclusion: There is a difference between the incisive canal morphology in the pre- and post-expansion period in patients who underwent rapid maxillary expansion treatment.