İdiopatik intrakranial hipertansiyon hastalığında beyin omurilik sıvısında inflamatuar belirteçler
Inflammatory markers in cerebrospinal fluid in idiopathic intracranial hypertension
- Tez No: 917685
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ METİN KAFADAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı İdiopatik İntrakranial Hipertansiyon (İİH) hastalığının nöroinflamasyon ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmada Ocak 2023 ile Ağustos 2024 tarihleri arasında kliniğimizde takip, tetkik ve tedavi aşamasında olan İİH tanılı 27 hasta, hasta grubuna dahil edilmiştir. Kontrol grubuna ise 19 normal basınçlı hidrosefali, 10 sekonder hidrosefali, 2 konjenital hidrosefali hastası, 3 baş ağrısı nedeniyle tetkik edilen hasta olmak üzere toplam 34 hasta dahil edilmiştir. ELİZA (ELISA) yöntemi ile hasta ve kontrol grubunun serum ve BOS örneklerinde İL-2, İL-6, İL-8, İL-11, İL- 15, İL-17, İL-18, İL-34 çalışılmıştır. Bulgular: İİH hastalarında BOS'da İL-6, İL-11, İL-17 ve İL-18 anlamlı derecede yüksek bulunmuş, İL-2 ve İL-8 istatiksel anlamlı olmamakla birlikte yine hasta grubunda daha yüksek bulunmuştur. İL-15 ve İL-34 BOS değerleri kontrol grubunda daha yüksek saptanmıştır. İİH hastalarının serumlarında ise İL-2, İL-11, İL-15, İL- 17, İL-18 ve İL-34 anlamlı yüksek bulunmuş, İL-6 ile İL-8 anlamlı olmamakla birlikte yine hasta grubunda daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Merkezi sinir sisteminde etkin olan İL-6, İL-11, İL-18 ve sistemik inflamasyonda artan İL-2 ve İL-17 gibi interlökinlerin İİH hastalarında BOS'da artması hastalığın nöroinflamasyon zemininde geliştiğini destekler niteliktedir. Hasta grubunda serum değerlerinin tümünün kontrol grubuna göre yüksek olması da sistemik inflamasyon yanıtına bağlı nöroinflamasyon gelişebileceğini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between neuroinflammation and idiopathic intracranial hypertension (IIH). Material and Methods: 27 patients diagnosed with IIH who were in the follow-up, examination and treatment phase in our clinic between January 2023 and August 2024 were included in the patient group. 34 patients, including 19 with normal pressure hydrocephalus, 10 with secondary hydrocephalus, 2 with congenital hydrocephalus and 3 examined for headache, were included in the control group. IL 2, IL-6, IL-8, IL-11, IL-15, IL-17, IL-18, IL-34 were analysed in serum and CSF samples by ELISA method. Results: IL-6, IL-11, IL-17 and IL-18 were found to be significantly higher in the CSF of patients with IIH, while IL-2 and IL-8 were found to be higher in the patient group, although not statistically significant. IL-15 and IL-34 CSF values were found to be higher in the control group. IL-2, IL-11, IL-15, IL-17, IL-18 and IL-34 were found to be significantly higher in the serum of patients with IIH, while IL-6 and IL- 8 were found to be higher in the patient group, although not statistically significant. Conclusion: The fact that interleukins such as IL-6, IL-11, IL-18, which are active in the central nervous system, and IL-2 and IL-17, which increase in systemic inflammation, were increased in the CSF of IIH patients supports that the disease develops on the basis of neuroinflammation. Additionally, all serum values were higher in the patient group compared to the control group which supports that neuroinflammation may develop due to systemic inflammation response.