Ultrason rehberli akciğer rekruitment manevrasınınperioperatif atelektazinin önlenmesine etkisi; prospektifrandomize çalışma
The effect of ultrasound-guided lung recruitment maneuvers on the prevention of perioperative atelectasis: a prospective randomized study
- Tez No: 917684
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çocuk hastada perioperatif atelektazi sıklığı erişkinden daha yüksektir. Akciğer ultrasonografisi atelektaziyi tanımada etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Bu çalışmada, çocuk hastalarda anesteziye bağlı atelektaziyi önlemede, rekruitment ve pozisyonel rekruitment manevralarının etkinliğinin akciğer ultrasonografisi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize olarak planlanan bu çalışmada, 1-14 yaş arası, ASA I-III 78 hasta 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu: 5 cmH2O PEEP, Rekruitment Grubu: 5 cmH2O PEEP + Rekruitment Manevrası, Pozisyonel Rekruitment Grubu: 5 cmH2O PEEP + Pozisyonel Rekruitment Manevrası uygulanmıştır. Tüm gruplara T1 (indüksiyon öncesi), T2 (indüksiyon sonrası 5. dk), T3 (cerrahi bitimi/RM öncesi) ve T4 (ekstübasyon sonrası 5. dk) olmak üzere dört kez akciğer ultrasonografisi gerçekleştirilmiştir. LUS ve PLAPS skorları, havayolu basınçları, kompliyans değerleri ve hemodinamik parametreler karşılaştırılmıştır. Bulgular: T4 LUS ve PLAPS B - çizgisi skorlarının RM ve PRM grubunda kontrol grubuna oranla daha düşük olduğu görülmüştür. LUS ve PLAPS B - çizgisi skorları T1-T4 arasında kontrol ve RM grubunda artarken, PRM grubunda artmamıştır. T3-T4 arasında yalnızca PRM grubunda azalma saptanmıştır. Tüm gruplarda atelektazi oldukça düşük oranda saptanmıştır. Gruplar arası havayolu basınçları, kompliyans ve hemodinamik parametreler açısından fark saptanmamıştır. LUS ve PLAPS skorları, havayolu basınçları ve kompliyans değerleri karşılaştırıldığında, yaşa bağlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Çocuk hastalarda perioperatif atelektazinin erken dönemde oluşmaya başladığı ve cerrahi süresince arttığı ultrason ile saptanmıştır. PRM, geleneksel RM'ye göre daha etkin akciğer havalanması sağlamıştır. PRM'nin çocuk hastada hemodinamik instabilite yaratmadığı ve akciğer ultrasonunun anlık bilgi akışı sağlayan, hızlı, noninvaziv bir seçenek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The incidence of perioperative atelectasis in pediatric patients is higher than in adults. Lung ultrasonography is an effective and reliable method for diagnosing atelectasis. This study aims to compare the effectiveness of recruitment and positional recruitment maneuvers in preventing anesthesia-related atelectasis in pediatric patients using lung ultrasonography. Material and Method: In this prospectively randomized study, 78 patients aged 1-14 years, classified as ASA I-III, were divided into three groups. Control Group: 5 cmH2O PEEP; Recruitment Group: 5 cmH2O PEEP + Recruitment Maneuver; Positional Recruitment Group: 5 cmH2O PEEP + Positional Recruitment Maneuver. Lung ultrasonography was performed four times for all groups at T1 (before induction), T2 (5 minutes after induction), T3 (end of surgery/before recruitment maneuver), and T4 (5 minutes after extubation). LUS and PLAPS scores, airway pressures, compliance values, and hemodynamic parameters were compared.“ Results: T4 LUS and PLAPS B-line scores were found to be significantly lower in the RM and PRM groups compared to the control group. While LUS and PLAPS B-line scores increased from T1 to T4 in the control and RM groups, they did not increase in the PRM group. A decrease was observed only in the PRM group between T3 and T4. Atelectasis was detected at a very low rate in all groups. No significant differences were found between the groups regarding airway pressures, compliance, and hemodynamic parameters. When comparing LUS and PLAPS scores, airway pressures, and compliance values, no age-related differences were detected.”Conclusion: It has been determined through ultrasound that perioperative atelectasis in pediatric patients begins to develop early and increases during surgery. Positional Recruitment Maneuver (PRM) provided more effective lung ventilation compared to traditional Recruitment Maneuver (RM). It was observed that PRM did not cause hemodynamic instability in pediatric patients and that lung ultrasonography is a rapid, non-invasive option that provides real-time information.