Bakım verenlerde siberkondri düzeyinin belirlenmesi ve sağlık sistemine güvensizlikle ilişkisi
Determination of the level of cyberchondria in caregivers and its relationship with distrust in health system
  1. Tez No: 917687
  2. Yazar: ONUR SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KORKUT KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda, bakım verenlerde sağlık sistemine duyulan güvenin siberkondri ile ilişkisi ve etki eden faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bakım verenin mevcut endişe haliyle tekrarlayan çevrimiçi sağlık araması davranışının, sağlık sistemine güven faktörü ile ilgili mevcut sorunların tespitinin yapılması ve olası çözüm yollarının geliştirilmesinde çalışmamızın faydalı olacağını düşünmekteyiz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 01.07.2023-01.01.2024 tarihleri arasında hastanemiz palyatif servisinde takip edilen veya evde sağlık birimimize kayıtlı hastaların bakımıyla ilgilenen 18 yaş ve üzerindeki 500 bakım veren ile yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan çalışmada, katılımcılara sosyodemografik form, siberkondri ciddiyet ölçeği-kısa form ve sağlık sistemine güvensizlik ölçeği uygulandı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi, kategorik değişkenler ile sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında veriler normal dağılıma uygun olmadığı için non-parametrik testler kullanıldı. Siberkondri Ciddiyet Ölçeği Kısa Form ve Sağlık Sistemine Güvensizlik Ölçeği'nin bazı faktörler ve sosyodemografik özelliklere göre anlamlı değişkenlik gösterip göstermediğini ortaya koymak amacıyla, Mann Whitney U testi, standart sapma ve Kruskal Wallis testinden yararlanıldı. Bakım verenlerin siberkondri düzeyleri ile sağlık sistemine duyulan güven düzeylerinin arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla Spearman korelasyon tekniği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to investigate the relationship between trust in the health system and cyberchondria in caregivers and the factors affecting it. We think that it will be useful for us to study the current state of concern of the caregiver and the repetitive online health search behavior, to identify the existing problems related to the trust factor in the health system and to develop possible solutions. Materials and Methods: Our study was conducted with 500 caregivers aged 18 and over who were followed up in the palliative service of our hospital or who were interested in the care of patients registered in our home health unit between 01/07/24 and 01/01/24. In the descriptive and cross-sectional study, sociodemographic form, cyberchondria severity scale-short form and distrust in the health system scale were applied to the participants. Chi-square test was used to compare categorical variables, and non-parametric tests were used to compare categorical variables and continuous variables because the data were not suitable for normal distribution. Mann Whitney U test, standard deviation and Kruskal Wallis test were used to reveal whether the Cyberchondria Severity Scale Short Form and Health System Distrust Scale showed significant variability according to some factors and sociodemographic characteristics. Spearman correlation technique was used to evaluate the relationship between caregivers' cyberchondria levels and their level of trust in the health system.