Living alone: Pathways, experiences and future expectations
Yalnız yaşamak: Yollar, deneyimler ve gelecek beklentileri
  1. Tez No: 917743
  2. Yazar: CEMRE AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NEDİM KARAKAYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
As the number of solo-living individuals continues to rise globally, living alone has become an increasingly prominent social phenomenon, attracting significant attention, particularly in academic circles, and emerging as a subject of inquiry in various studies. However, existing literature often conceptualizes living alone as a status, focusing predominantly on its associations with vulnerabilities and stigmatizations. This tendency risks overlooking its multilayered and multidimensional nature. To address this gap, this study explores the pathways that lead individuals to live alone, their experiences of living alone, and their future expectations regarding their living arrangements. The aim is to highlight the multidimensionality and dynamism of the concept. This analysis complements and modifies existing discussions in the literature by introducing categories derived from the study's data. The data for this study were collected through in-depth interviews with thirty-six respondents living in Turkey and Sweden, including twenty respondents living in Turkey, seven from Sweden, and nine from Turkey residing in Sweden. The primary contribution of this thesis lies in revealing the multidimensional associations between these pathways, experiences, and future expectations. It also emphasizes the various factors and resources influencing these aspects while presenting diverse scenarios of living alone.
Özet (Çeviri)
Tek başına yaşayan bireylerin sayısı dünya genelinde artmaya devam ederken, tek başına yaşamak giderek daha belirgin bir sosyal olgu haline gelmiş, özellikle akademik çevrelerde önemli ilgi görmüş ve çeşitli çalışmalarda araştırma konusu olarak ele alınmıştır. Ancak, mevcut literatür genellikle tek başına yaşamayı bir statü olarak kavramsallaştırmakta ve ağırlıklı olarak savunmasızlıklar ve damgalanmalarla olan ilişkilerine odaklanmaktadır. Bu eğilim, kavramın çok katmanlı ve çok boyutlu doğasını göz ardı etme riski taşımaktadır. Bu boşluğu gidermek için, bu çalışma bireyleri tek başına yaşamaya yönlendiren yolları, tek başına yaşama deneyimlerini ve yaşam düzenlemeleriyle ilgili gelecekteki beklentilerini araştırmaktadır. Amaç, kavramın çok boyutluluğunu ve dinamizmini vurgulamaktır. Bu analiz, çalışmanın verilerinden türetilen kategorileri tanıtarak literatürdeki mevcut tartışmaları tamamlamakta ve değiştirmektedir. Bu çalışmanın verileri, Türkiye ve İsveç'te yaşayan yirmi katılımcı, İsveç'ten yedi katılımcı ve İsveç'te ikamet eden Türkiye'den dokuz katılımcı olmak üzere otuz altı katılımcıyla yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bu tezin birincil katkısı, bu yollar, deneyimler ve gelecek beklentileri arasındaki çok boyutlu ilişkileri ortaya koymaktır. Ayrıca, çalışma tek başına yaşamanın çeşitli senaryolarını sunarken bu yönleri etkileyen çeşitli faktörleri ve kaynakları vurgular.