Devising affects
Ortaklaşa yaratımın tesiri
  1. Tez No: 917779
  2. Yazar: DİDEM KRİSTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYRİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma, tiyatro ve performans üretiminin belirli bir yaklaşımını, iş birliğine dayalı, hiyerarşik olmayan yapısı ve sanatı bir meta olarak görmeye karşı duruşuyla tanımlanan, genel olarak“devising”ya da“ortaklaşa yaratım”olarak isimlendirilen yöntemi incelemektedir. Araştırma, sanatçıların karşılaştığı zorluklar, tıkanıklıklar ve engeller ile bu duraksamaların nasıl yorumlandığı ve aşıldığı konularına odaklanmaktadır. Araştırmanın temel sorusu şudur: Tasarlama sürecinde yaratıcı icracılar, tıkanıklıklarla başa çıkmak için hangi stratejileri benimsemektedir? Araştırmanın teorik çerçevesi, yaklaşımın sanatçılar ile yaratıcı atmosferin birbirini şekillendirdiği ve etkilediği karmaşık ve karşılıklı bir süreç olduğunu öne sürmektedir. Devising, birçok farklı çalışmada ele alınmış olmasına rağmen, tıkanıklık, başarısızlık, belirsizlik ve tesirin süreç içindeki yaratıcı girdiler olarak nasıl işlev gördüğüne dair sınırlı araştırma bulunmaktadır. Ayrıca, yöntemin“tıkanıklık”ile ilişkisine odaklanan kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma, otoetnografi, vaka çalışmaları, yarı yapılandırılmış görüşmeler, performans analizi ve tematik analiz yöntemlerini bir araya getiren multimetodolojik bir yaklaşımı benimsemektedir. Araştırma, Türkiye'den sanatçılar tarafından pandemi sonrası dönemde üretilen üç solo ve üç kolektif üretime odaklanmaktadır. Bu dönem, yaratıcı süreçte karşılaşılan zorlukları yeniden değerlendirmek ve bu zorlukların sanat üretimindeki rolünü düşünmek için önemli bir tartışma zemini sunmaktadır. Bulgular, tasarlamanın sürprizler, kazalar ve başarısızlıklara yaslandığını ve tıkanıklıkları yaratıcı malzemeye dönüştürerek yapı taşları haline getirmeye uygun bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Sürece harici etkiler kasıtlı olarak entegre edilmekte ve yaratıcı icracıların açık ve hazır olmasını gerektirmektedir. Çalışma, yaklaşımın hem engelleri yaratan hem de çözen temel (maddi koşullar, etik pratikler, alışkanlıklar) ve dinamik (mekansal-zamansal, ilişkisel-duygusal, anlatısal) unsurlarını belirlemektedir. Tasarlayıcılar, anlatısal, yapısal ve pratik stratejilerle zorlukların üstesinden gelirken, şiirsellik ve ütopyalar aracılığıyla tiyatro ve performans üretiminin geleneksel standartlarının ötesinde yaratıcı yollar tasarlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores a particular approach to making theatre and performance, commonly referred to as devising, characterized by its collaborative, non-hierarchical nature and the opposition to art as a commodity. It focuses on the challenges, blocks, and obstacles performers encounter and the ways they interpret and navigate these moments of interruption. The central question of the research is: What strategies have creative performers adopted in dealing with blocks in the process of devising? The theory behind this study proposes that devising is a complex and reciprocal process in which performers and the creative environment shape and influence one another intentionally. Although devising is a subject of diverse studies, there is limited research on how blocks, failure, uncertainty, and affects function as creative inputs of the process. This study employs a multimethodological approach, integrating autoethnography, case studies, semi-structured interviews, performance analysis, and thematic exploration. The research focuses on six performances, three solo and three collaborative devised productions by artists from Turkey, created in the post-pandemic era. This period, marked by significant artistic and societal shifts, offers an important framework to re-evaluate the blocks encountered in the creative process and to think about the role of these blocks in artistic practice. Findings reveal that devising relies on surprises, accidents, and failures, transforming blocks into creative material that becomes building blocks. External influences are intentionally integrated into the process, requiring openness from the devisers. The study identifies foundations (material conditions, ethical and practical considerations, habits) and dynamics (spatial-temporal, relational-emotional, narrative) of devising that both create and resolve blocks. By engaging with tendencies of the Theatre of Disorientation, which disrupts familiar patterns and expectations, devisers challenge established frameworks. They navigate these challenges through narrative, structural, and practical strategies, using poetics and utopics to reimagine creative pathways beyond conventional standards of theatre and performance-making.