Political economy of Central Asia's regionalism and interregionalism
Merkezi Asya'da bölgeselcilik ve bölgelerarasıcılığın politik ekonomisi
  1. Tez No: 917778
  2. Yazar: DAVRON ISHNAZAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma, Orta Asya'da bölgeselciliği ve onunla bağlantılı bölgelerarası ilişkileri, ekonomik ve siyasi yapılar, kilit bölgesel ve küresel aktörlerin rolleri ile bölgeselciliği etkileyen sosyal etkenleri dikkate alarak kapsamlı bir bölge inşa süreci olarak anlamayı amaçlamaktadır. Yapılandırmacı politik ekonomi çerçevesinde, bölgenin oluşumuna bütüncül bir bakış sunmak amacıyla çok katmanlı (sosyal, devlet ve uluslararası düzeyde) ve çok boyutlu (iktisadi, siyasi ve kültürel) bir analiz yöntemi benimsenmiştir. Bu yaklaşım, derinlemesine analizler ve tekrar edilebilir bir metodolojiyle karmaşık bölgesel sorunlara dair derinlikli bir kavrayış sunarak, bölgesel entegrasyonun mevcut durumu ve geleceği hakkında sağlıklı ve güvenilirü çıkarımlar elde etmeyi hedeflemektedir. Çalışmada özellikle söylem analiziyle başlayan nitel veri analizi, ve ardından nicel veri analiziyle devam eden karma yöntemli bir yaklaşım kullanılmıştır. Hesaplanabilir Genel Denge (CGE) modellemesi ve ürün uzayı analizi gibi yapısal ekonomik analizler ile güvenlik ve egemenlik gibi ulusal çıkarların incelenmesi, Orta Asya'da bölgeselciliğin ortaya çıkışını vurgulamayı amaçlamaktadır. Araştırma genel manada Kazakistan-Kırgızistan-Özbekistan üçlü birliğinin Orta Asya ülkeleri arasında daha güçlü bir dayanışmaya ve nihayetinde Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üye devletleri arasında daha geniş bir birliğe yol açabileceğini göstermektedir. Ancak bu bölgeselciliğin sürdürülebilirliği, nihayetinde güçlü kurumsal çerçevelerin oluşturulmasına bağlıdır. Ayrıca, Orta Asya ülkelerinin Japonya ve Güney Kore gibi güçlerle iş birliğini artırması ve diğer bölgelerle ilişkilerini geliştirerek kendilerini özgün birer Orta Düzey Güç (Middle Power) olarak konumlandırmaları muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand regionalism as a comprehensive process of region-building, taking into account the economic and political structures, roles of key regional and global actors, and influential social dynamics affecting regionalism in Central Asia and interregionalism with it. Within constructivist political economy framework, a multilevel (encompassing social, state, and international levels) and multidimensional (economic, political, and cultural) analysis is employed to provide a holistic view of the region's formation. This approach aims to offer a deeper understanding of complex regional issues through in-depth analytics and a replicable methodology that can yield robust conclusions about the current and future state of regional integration. A mixed-method approach is employed, beginning with qualitative data analysis, particularly discourse analysis, followed by rigorous quantitative data analysis. A structural economic analysis including Computable General Equilibrium (CGE) modelling and product space analysis, along with the study of national interests such as security and sovereignty, is expected to highlight the emergence of regionalism within Central Asia. Overall analysis show that, unity of the Kazakhstan-Kyrgyzstan-Uzbekistan triad may extend further to encompass stronger unity among CA states and then Organisation of Turkic States (OTS). However, the sustainability of this regionalism ultimately depends on the establishment of strong institutional frameworks. Additionally, Central Asian states are likely to enhance cooperation with powers such as Japan and South Korea, and develop interregional relations with other regions, positioning themselves as genuine Middle Powers.