Öğretim tasarımı alanına yönelik bulanık küme tabanlı bir web ansiklopedisi uygulaması ve uygulamanın kullanılabilirliği
A fuzzy set-based web encyclopedia application for instructional design issues and usability of application
- Tez No: 317075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Öğretim tasarımı, genel olarak eğitim bilimleri için önemli bir alandır. Bu önem, öğretim tasarımı alanının ?nasıl daha iyi öğretilir?? sorusuna yanıt aramasından kaynaklanmaktadır. Çünkü öğretim tasarımı alanı, öğretimin daha etkili bir şekilde nasıl yapılabileceğini sistematik bir şekilde tasarlamayı amaçlamaktadır. Bu sistematikleştirme amaçları doğrultusunda öğretim yaklaşımları, kuramları, modelleri, stratejileri, yöntemleri ve teknikleri ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu kavramlar öğrenen özelliklerine göre kendi içerisinde farklıalt maddelere sahiptirler. Örneğin, davranışçı yaklaşım, bilişsel yaklaşım ve yapılandırmacı yaklaşım türleri yaklaşım kavramı altında toplanmaktadırlar.Çeşitli öğrenme ve öğretme kuramları da bu yaklaşımların altında sınıflandırılan birer alt kavram olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu kavramlar ve maddeler çoğu zaman birbirlerine karıştırılmakta veya birbirinin yerine kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı maddelerin hangi kavram altında yer aldıkları ile ilgili kesin bir ayırım yapılamamaktadır. Bu durum, öğretim tasarımını öğrenmeye çalışan lisans ya dalisansüstü öğrencilerininkavramları ve maddeleri ayırt etme yeteneklerini olumsuz yönde etkilemektedir.Bu çalışmanın amacı, yukarıda belirtilen kavramlar ve maddeler arasındaki karmaşıklığı en aza indirgemek amacıyla geliştirilecekbulanık küme tabanlı web ansiklopedisiuygulamasını geliştirmek ve geliştirilen bu uygulamanın kullanılabilirliğini test etmektir. Geliştirilen uygulama internet üzerinde www.otku.org adresi ile yayına başlamış ve kullanıcı denetimli olarak veri girişi başlatılmıştır. Gerçekleştirilen kullanılabilirlik çalışması, etkililik, verimlilik ve kullanıcı memnuniyeti bileşenlerini içermektedir ve sonuç olarak yüksek bir kullanılabilirlik durumu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Instructional design is an important field for educational sciences in general. This importance stems from seeking answer for "How it is taught better?? question of instructional design field. Because instructional design field aim at devising a systematic way for how can teaching be performed in a more effective way. In line these systematizing purposes, teaching approaches, theories, models, strategies, methods and techniques have emerged. These emerged concepts have their own different sub-concepts according to learner?s characteristics. For example, behavioral approach, cognitive approach and the constructivist approach types come under the concept of approach. Various learning and teaching theories appear as a sub-concept classified under these approaches. These terms and conditions, for most of the time, are confused with each other or used interchangeably. In addition, there is a clear distinction given about under which concepts some substances are located. This case adversely affects ability to distinguish concepts and materials undergraduate or graduate students who try to learn instructional design.The purpose of this study is to develop fuzzy set based web encyclopedia and to test usability of this application which aims to minimize complexity between concepts and materials mentioned above. The developed application is started to be broadcasted on internet with the address of with the address of www.otku.organd data entry is started as user-controlled. Performed usability study contains effectiveness, efficiency and user satisfaction components and finally, a high availability was obtained.