Creation of suspense in the novels Dan Leno and The Limehouse Golem and The House of Doctor Dee written by peter ackroyd
Peter Ackroyd'un Dan Leno and The Lımehouse Golem ve The House of Doctor Dee adlı romanlarında gerilimin yaratılışı
- Tez No: 917788
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ELYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, ünlü İngiliz yazar Peter Ackroyd tarafından kaleme alınan Dan Leno ve The Limehouse Golem ve the House of Doctor Dee adlı polisiye romanlarını Norman Fairclough tarafından geliştirilen Eleştirel Söylem Analizi ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu romanlar toplumsal eşitsizlik, cinsiyet ayrımcılığı, cinsel şiddet, insanın kötücül yanları, hayaletler ve melekler gibi dini ve mistik unsurları ana tema olarak içermektedir. Eleştirel söylem analizi perspektifinden bu temalar ve bu polisiye romanlarda gerilim ve kimlik yaratımı incelenmiştir. Öngörü kullanımı, gerçekliği ortaya çıkaran olayların geciktirilmesi, metinlerarasılık yoluyla siyasi, mitolojik ve sosyal olaylarla bağlantılı kişilere yapılan göndermeler gibi belirli tekniklerin kullanımı tartışılmaktadır. Dolayısıyla, bu çalışmanın kapsamı, polisiye romanların teorik arka planını, eleştirel söylem analizinin temel bileşenlerini, okuyucuların ilgisini çekmek için bir strateji olarak gerilimin kullanımını, söylem ve kimlik arasındaki ilişkiyi ve metinlerarasılığın kullanımını içerir. Son olarak, iki farklı suç türünü, cinayet ve çocuğun cinsel istismarını içeren romanların analizleri, teorik arka planda sunulan bilgiler ışığında sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the crime novels Dan Leno and The Limehouse Golem and The House of Doctor Dee written by renowned British writer Peter Ackroyd in view of Critical Discourse Analysis developed by Norman Fairclough. These novels include the main themes of social inequality, gender discrimination, sexual violence, the evil sides of human beings, and religious and mystical aspects such as ghosts and angels. From the perspective of critical discourse analysis, these themes and the creation of suspense and identity in these crime novels are examined. The use of certain techniques such as the use of foreseeing, delay of the events uncovering the reality, and reference made to people connected with political, mythological, and social events through intertextuality is discussed. So, the scope of this study includes the theoretical background of crime novels, the basic components of critical discourse analysis, the use of suspense as a strategy to raise the interest of readers, the relationship between discourse and identity, and the use of intertextuality. Finally, the analyses of the novels involving two different types of crime, murder and sexual abuse of a child, are presented in the light of the information presented in the theoretical background.