Analysis of the complexity of the query containment problemunder set and bag semantics
Sorgu sınırlama probleminin karmaşıklığının set ve torba anlambilimi altında analizi
  1. Tez No: 917789
  2. Yazar: AYTAÇ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. PAWEL SOBOCİNSKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Southampton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bağlamsal sorgular, bilgisayar biliminin alt dallarının çoğunda, özellikle de veritabanı teorisinde çok fazla ağırlık taşır. Birleşik sorgu kapsamı, veritabanı teorisindeki nihai algoritmik konudur. Küme anlambilimi altındaki birleşik sorgular için sorgu sınırlama sorunu bazı önde gelen araştırmacılar tarafından geniş çapta çözülmüştür. Ancak torbaa semantiği altındaki birleşik sorgular, yani çoklu kümeler (küme semantiğinin aksine, demetler için kopyalar ortadan kaldırılmaz), için bu sorun hala güncelliğini koruyor. Bu tez temel şimdiye kadar geliştirilen teoremleri gözlemleyerek ve kıyaslayarak, küme semantiği ve torba semantiği altında problemin karmaşıklığını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Conjunctive queries carry a lot of weight with most of the sub branches of computer science, especially, database theory. The conjunctive query containment is ultimate algorithmic issue in database theory. The query containment problem for conjunctive queries under set semantics has been widely solved by some prominent researchers. However, the problem is still open to date for conjunctive queries under bag semantics, namely multisets (duplications for tuples are not eliminated unlike set semantics) which is somewhat significant for SQL. The main purpose of this paper is to survey the complexity of the problem under set semantics and bag semantics by observing theorems improved until now