Which came first, the populism or the economic downturn?Understanding the Turkish riddle
Popülizm mi, ekonomik kriz mi hangisi öncelikli? Türkiye bilmecesini anlamak
- Tez No: 917799
- Danışmanlar: PROF. DR. JEFFREY CHWİEROTH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London - London School of Economics and Political Science
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada, neoliberal reformlar, küresel finansal koşullar ve aynı siyasi parti kimliği altında popülizm türünün dönüşümü arasında bir etkileşimin olduğu en şaşırtıcı ve benzersiz demokratik gerileme vakalarından birinin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yönetimindeki Türkiye'nin yapısökümü amaçlanmaktadır. Bu tez, yerel sosyo-kültürel ve siyasi faktörlerin bu dönüşümdeki rolünü kabul etmenin yanı sıra, Türkiye'de popülizmin artan kullanımının ve siyasi gücün konsolidasyonunun önemli ancak göz ardı edilen temellerini vurgulamaktadır ki bu temeller, IFK'lar tarafından Türkiye'ye dayatılan dışa bağımlı büyüme modeli ile değişen küresel finansal koşulların etkilerinin birleşimidir. Mevcut çalışmaları tartıştıktan ve literatürdeki boşlukları belirttikten sonra, bu tez şu şekilde ilerlemektedir: ilk olarak Türk popülizmini kategorize etmenin ve uluslararası ekonomik faktörlerin popülist ve anti-popülist güçlerin çatışması üzerindeki etkisini açıklamanın teorik bir temeli oluşturulmuştur. Ardından, Post-Washington Uzlaşısı ilkelerine uygun olarak esasen IMF himayesinde yürütülen neoliberal reform süreci ve bu sürecin yarattığı içsel ekonomik kırılganlıklar ve hassasiyetler ortaya konmaktadır. Takip eden bölümde amaç sıkılaşan uluslararası finansal koşulların 2008 sonrası dönemde hükümetin önceliklerini demokratik ve neoliberal reformlara bağlılıktan siyasi hayatta kalmaya doğru nasıl değiştirdiğini ortaya koymaktır. Çalışma, dış politikadaki dönüşümün ve Türk ekonomisinin ihtiyaçlar ile hükümet tarafından kullanılan neo-Osmanlı popülizmi arasındaki nedensel yolun yönünün incelenmesiyle devam etmektedir. Son olarak, çalışma bir özet ve sonuç kısmıyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to deconstruct one of the most puzzling and unique cases of al- leged democra7c backsliding in which there is an interplay between neoliberal reforms, global fi- nancial circumstances, and transforma7on of the type of populism under the same poli7cal party iden7ty: Turkey under the Jus7ce and Development Party (JDP) governance. Besides accep7ng the role of the domes7c socio-cultural and poli7cal factors on this transforma7on, this thesis empha- sizes significant but underes7mated founda7ons of growing usage of populism and consolida7on of poli7cal power in Turkey which is the combina7on of the foreign dependent growth model imposed on Turkey by the IFIs and impacts of changing global financial circumstances. AYer discussing the exis7ng studies and signifying the gaps in the literature, this thesis proceeds as follows: first a theo- re7cal basis of categorizing Turkish populism as well as explaining the effect of the interna7onal economic factors on clash of populist and an7-populist forces is formed. Then, the neoliberal reform process of mainly under the auspice of the IMF in compliance with the principles of the Post-Wash- ington Consensus and intrinsic economic fragili7es and vulnerabili7es created by this process are revealed. In the following sec7on, the aim is to manifest how 7ghtening interna7onal financial con- di7ons changed the priori7es of the government from devo7on to democra7c and neoliberal re- forms towards poli7cal survival in the post-2008 period. The paper con7nues with the examina7on of the transforma7on in the foreign policy and the direc7on of the causal pathway between the needs of the Turkish economy and neo-O^oman populism used by the government. Lastly, the pa- per ends with a recap and concluding remarks.