Spatial and temporal changes in satisfaction with neighborhood based urban environment quality: The case of Kadıköy
Mahalle düzeyinde kentsel çevre kalitesine yönelik memnuniyette mekansal ve zamansal değişimler: Kadıköy örneği
- Tez No: 917815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kentleşme, kentleri dinamik merkezlere dönüştürürken, aynı zamanda sakinlerin yaşam kalitesini (YLK) etkileyen zorlukları da beraberinde getirmiştir. Bu çalışma, İstanbul Kadıköy'de çevresel kaliteye yönelik memnuniyetin yerelleştirilmiş bir ölçüsünü geliştirmeyi ve böylece yerel yönetimlerin kentsel yaşam koşullarını iyileştirmelerine destek olmayı amaçlamaktadır. Hesaplamalı sosyal bilim yöntemlerini kullanan çok yönlü bir yaklaşım benimseyerek, Ekşi Sözlük'ten elde edilen sosyal medya verilerini Kadıköy Belediyesi çağrı merkezinden alınan sosyal dinleme verileriyle entegre ettik. Çok yıllı bir dönem boyunca, kamuoyu ve şikayetleri analiz etmek için duygu analizi ve konu modellemesi (BERTopic) uyguladık. Bulgular, kamusal alanlar, yaya dostu altyapı, gürültü kirliliği ve çevresel faktörlerle ilgili endişeler de dahil olmak üzere YLK'yı etkileyen temel meseleleri ortaya koymaktadır. Mekansal ve zamansal analizler, nüfus yoğunluğu ve mevsimsel değişiklikler gibi faktörlerin etkisiyle artan memnuniyetsizliğin yaşandığı belirli alanları ve zaman dilimlerini vurgulamıştır. Bu çalışma, YLK boyutlarını ve bunların mekansal ve zamansal örüntülerini belirleyerek, Kadıköy'deki kentsel çevresel memnuniyete dair kapsamlı bir anlayış sunmaktadır. Bu bulgular, yerel otoritelerin hedefe yönelik müdahaleler geliştirmelerine katkı sağlayabilir. Hem aşağıdan yukarıya (öznel algılar) hem de yukarıdan aşağıya (nesnel göstergeler) yaklaşımlarını entegre eden bu araştırma, YLK değerlendirme literatürüne katkıda bulunmakta ve kentsel çalışmalarda çeşitli veri kaynaklarının birleştirilmesinin değerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Urbanization has transformed cities into dynamic hubs while introducing challenges that impact residents' quality of life (QoL). This study aims to develop a localized measure of satisfaction with environmental quality in Kadıköy, Istanbul, to support local governments in improving urban living conditions. Employing a multi-method approach utilizing computational social science methods, we integrated social media data from Ekşi Sözlük with social listening data from the Kadıköy Municipality call center. Over a multi-year period, we applied sentiment analysis and topic modeling (BERTopic) to analyze public opinions and complaints. The findings reveal key issues affecting QoL, including concerns related to public spaces, walkability, noise pollution, and environmental factors. Spatial and temporal analyses highlighted specific areas and time periods with heightened dissatisfaction, influenced by factors such as population density and seasonal variations. By identifying the dimensions of QoL and their spatiotemporal patterns, this study provides a comprehensive understanding of urban environmental satisfaction in Kadıköy. These insights can inform targeted interventions by local authorities. Integrating both bottom-up (subjective perceptions) and top-down (objective indicators) approaches, this research contributes to the QoL assessment literature and demonstrates the value of combining diverse data sources in urban studies.