Kliniğimizde takip edilen 188 bruselloz olgusunun prospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 917816
- Danışmanlar: UZMAN ESRAGÜL AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bruselloz tüm dünyada yaygın bir hastalıktır. Ciddi ekonomik kayıplara neden olmanın yanı sıra önemli halk sağlığı sorunlarından birisidir. İnsan ve hayvanlarda yaygın olarak görüldüğü yerler Akdeniz ülkeleri, Arap Yarımadası, Hindistan, Rusya, Orta ve Güney Amerika'dır. Ülkemiz de brusellozun endemik olduğu bölgelerden biridir. Kliniğimize kabul edilen hasta popülasyonunun önemli bir kısmını brusellozlu hastalar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, kliniğimizde takip ve tedavi edilen brusellozlu hastaların demografik ve klinik özellikleri, sistem ve organ tutulumları, sistem tutulumlarını belirlemede kullanılan tanı yöntemleri, uygulanan tedavi protokolleri ve tedaviye cevabın değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is a globally prevalent disease. In addition to causing significant economic losses, it is one of the major public health concerns. It is commonly observed in humans and animals in the Mediterranean countries, the Arabian Peninsula, India, Russia, and Central and South America. Our country is also among the regions where brucellosis is endemic. A significant proportion of the patient population admitted to our clinic consists of patients with brucellosis. This study aims to evaluate the demographic and clinical characteristics of brucellosis patients followed and treated in our clinic, the involvement of systems and organs, the diagnostic methods used to determine system involvement, the treatment protocols applied, and the assessment of treatment response.