'Unhomesickness': An analysis of folk horror narratives in Robert Eggers' cinema
'Tekinsizlik özlemi': Robert Eggers sinemasında folklorik korku anlatılarının bir analizi
- Tez No: 917823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Robert Eggers'in ilk üç uzun metraj filmi The VVitch (2015), The Lighthouse (2019) ve The Northman (2022), folklor, mit yaratımı ve çağdaş dünyada anlam arayışı temalarını keşfeder. Tarihsel belgeler, psikanalitik teori ve antik mitoloji gibi çeşitli kaynaklardan beslenen Eggers, modern öncesi ile çağdaş olan, otantik ile simülasyon arasındaki ilişkiyi sorgulayan zengin katmanlı anlatılar yaratır. Bu tez, Eggers'in filmlerinin, kapitalist realizmin sebep olduğu düş kırıklığı ve hayat tarafından yeniden büyülenme arzusu ile başa çıkmak için içtenlik ve ironi, yapısallık ve yapıbozum arasında salınarak metamodernizmin gerilimlerini nasıl yönettiğini inceler. Teorik çerçeve,“geleceğin usulca yitişi”ve kaybolan gelecekler ile hayal edilen geçmişlere yönelik musallatolojik özlemin bağlamını kurar. Siber folklor ve anlatının metalaştırılmasının, Web 2.0 çağında anlam yaratma alanındaki değişen manzarayı nasıl yansıttığını araştırır. Eggers'in filmlerinin analizi, bu endişelerle olan ilişkilerini ortaya koyar, karakterlerin tekinsiz ve tuhaf tarafından kuşatılmış dünyalarda kimlik, amaç ve aidiyet arayışlarını tasvir eder. İlk bölümü takiben, filmlerin sembolizmi, tarihsel referansları ve felsefi temellerinin yakından okunmasıyla, bu tez Eggers sinemasının mit yaratımı ve simülasyon süreçlerini eleştirirken bir yandan da bunlardan yararlandığını, büyük anlatıların merkezinde yer alan boşluğu açığa çıkarırken büyülenme ve aşkınlık arzusunun devam ettiğini savunur. Sonuç olarak, Eggers'in filmleri anlam ve otantikliğin modern öncesi folklora nostaljik bir dönüş statikliği içinde değil, bu folklor aracılığıyla yeni anlatılar oluşturulmasında ve metamodern koşulun belirsizlik ve karmaşıklığını kucaklamada aranması gerektiğini öne sürer.
Özet (Çeviri)
Robert Eggers' first three feature-length movies The VVitch (2015), The Lighthouse (2019), and The Northman (2022), explore the themes of folklore, mythmaking, and the search for meaning in the contemporary world. Drawing upon diverse sources such as historical accounts, psychoanalytic theory, and ancient mythology, Eggers creates elaborately layered narratives that interrogate the relationship between the premodern and the contemporary, the authentic and the simulated. This thesis examines how Eggers' films navigate the tensions of metamodernism, oscillating between sincerity and irony, construction and deconstruction, to grapple with the disenchantment of capitalist realism and the yearning for re-enchantment. The theoretical framework establishes the context of the“slow cancellation of the future”and the hauntological longing for lost futures and imagined pasts. It explores how cyber folklore and the commodification of narrative reflect the changing landscape of meaning-making in the age of Web 2.0. The analysis of Eggers' films reveals their engagement with these concerns, portraying characters who seek identity, purpose, and belonging in worlds haunted by the uncanny and the weird. Following the first chapter, through close readings of the films' symbolism, historical references, and philosophical underpinnings, this thesis argues that Eggers' cinema both critiques and employs the processes of mythmaking and simulation, exposing the void at the heart of grand narratives while acknowledging the persistent desire for enchantment and transcendence. Ultimately, Eggers' films suggest that meaning and authenticity must be sought not in a stasis of nostalgic return to premodern folklore, but in the forging of new narratives through said folklore that embrace the uncertainty and complexity of the metamodern condition.