Exploring the development of parental mentalization in mentalization-based treatment for children (MBT-C)
Çocuklar için zihinselleştirmeye dayalı terapide (MBT-C) ebeveyn zihinselleştirme becerisinin gelişiminin incelenmesi
- Tez No: 917822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Zihinselleştirme, kişinin kendisinin ve başkalarının duygu, düşünce ve niyet gibi zihinsel durumlarını anlama yeteneğidir. Yapılan çalışmalar, kendisi ve çocuğuna dair zihinsel durumları düşünebilme becerisi yüksek olan ebeveynlerin daha düşük stres seviyelerine ve duygu düzenleme zorluklarına sahip olduğunu göstermiştir. Zihinselleştirme odaklı müdahalelere katılan ebeveynlerin yansıtıcı işleyiş becerilerinde (PRF) iyileşme gözlemlenmiştir. Bu tez, Çocuklar için Zihinselleştirmeye Dayalı Terapi (MBT-C) ve Ebeveynlik ve Sosyal Beceriler Grubu (ÇABA) sırasında ebeveyn yansıtıcı işlevselliğindeki değişiklikleri incelemiştir. MBT-C grubunda PRF skorunun daha yüksek bir artış göstermesi beklenmiştir. Ayrıca, artan PRF skorlarının çocukların davranışsal ve duygusal sorunlarındaki azalmalar ve ebeveynlerin stres ve duygu düzenleme zorluklarındaki azalmalar ile ilişkili olacağı öngörülmüştür. Çalışma, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen randomize kontrollü çalışmadan MBT-C'de 59 ve ÇABA'da 58 anne-çocuk çiftini içermektedir. PRF becerisi, ilk ve son terapi seanslarından beş dakikalık sekanslar kullanılarak, Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (RF Ölçeği) ile ölçülmüştür. Beş Dakikalık Konuşma Örnek Prosedürü (FMSS) ve seans içi zihinselleştirme ölçen çalışmalardan faydalanılarak kodlanacak sekanslar seçilmiştir. Terapi sonuçları çocuklar için Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (CBCL) ve Ben ve Duygularım Ölçeği (MMF) ile, ebeveynler için Ebeveyn Stres İndeksi (PSI) ve Duygu Düzenleme Zorlukları Ölçeği (DERS) ile ölçülmüştür. Çalışma sonuçları, iki grup arasında PRF değişimi açısından anlamlı bir fark göstermemiştir, ancak çocuk odaklı PRF'in MBT-C grubunda bir artış trendi gösterdiği bulunmuştur. PRF skorundaki değişim ile terapi sonuçları arasında anlamlı bir sonuç görülmemiştir. Çalışma, ebeveyn zihinselleştirme becerilerinin incelenmesi ve geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mentalization is the ability to understand mental states like emotions, thoughts, and intentions in oneself and others. Studies have shown that parents who have high abilities to think about their own and their children's mental states have lower levels of stress and difficulties in emotion regulation. It has been observed that parents in mentalization-focused interventions show improved reflective functioning. This thesis examined changes in parental reflective functioning during Mentalization-Based Therapy for Children (MBT-C) and the Parenting and Social Skills Group (ÇABA). It was hypothesized that MBT-C parents would show greater improvement in mentalization skills. Furthermore, increased reflective functioning scores were expected to correlate with decreases in children's behavioral and emotional problems and reductions in parental stress and emotion regulation difficulties. The study included 59 mother-child pairs in MBT-C and 58 in ÇABA, from a randomized controlled trial at Istanbul Bilgi University. Parental reflective functioning was assessed using five-minute segments from the first and last therapy sessions, evaluated with the Reflective Functioning Scale (RF Scale). The Five-Minute Speech Sample Procedure (FMSS) guided sequence selection, adhering to psychotherapy study criteria. Children's issues were measured with the Child Behavior Checklist (CBCL) and Me and My Feelings Scale (MMF), while parental stress was measured with the Parenting Stress Index (PSI), and emotion regulation difficulties with the Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS). The study results indicated no significant difference in parental mentalization skills between the two groups, though MBT-C parents showed a trend toward increased child-focused mentalization. No significant relationship was found between parental reflective functioning and therapy outcomes. These findings highlight the importance of studying and developing parental mentalization skills in child therapy.