The effects of parental educational beliefs on school engagement through perceived parental behaviors
Ebeveynin eğitime dair inançlarının algılanan ebeveyn davranışları aracılığıyla akademik ilgi üzerindeki etkileri
- Tez No: 917824
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Daha önceki çalışmalar akademik ilginin akademik başarı ile ilgili olduğunu gösteriyor. Akademik ilgiyi destekleyen faktörleri incelemek öğrencilerin akademik ilgisinin nasıl destekleneceğini anlamamızı sağlar. Ebeveynle ilgili faktörler davranışsal, duygusal ve bilişsel ilgiyi içeren çok boyutlu yapı olan akademik ilginin önemli öncülleridir. Yakın çevredeki sıcaklık, açıklayıcı akıl yürütme, karşılaştırma ve performans baskısı gibi ebeveyn davranışları çocuk ve ergenlerin akademik ilgisi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Şimdiki çalışmada, kendi kendine düzenlenen öğrenme yetileri ve içsel motivasyon ile kişinin öğrenme çabasının boyutu ile ilgili olan bilişsel ilgi incelenecektir. Çalışmanın asıl amacı, farklı cinsiyet ve okul seviyelerinde, anneye ait eğitime dair inançlar ve çocukların akademik ilgisi arasındaki ilişkide algılanan ebeveyn davranışlarının aracı rolünü anlamaktır. 3. sınıftan 11. sınıfa kadar Türk öğrenci ve anneleri katılacaktır. Bu çalışma, Türkiyeyi ulusal bazda temsil eden bir örneklem üzerinden ebeveyne ait faktörlerin farklı sınıf seviyelerinden öğrencilerin akademik ilgisini nasıl etkilediğini analiz ederek literatüre katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Previous studies have shown that school engagement is associated with academic achievement. To examine the factors promoting school engagement would enable us to understand how to promote students' academic achievement. Parent-related factors are important predictors of school engagement which is a multidimensional construct composed of behavioral, emotional and cognitive engagement. In a proximal environment, parental behaviors such as warmth, inductive reasoning, comparison and performance pressure would have positive effects on children and adolescents' school engagement. In the present study, specifically cognitive engagement referring to self-regulated learning skills and the extent of one's effort in learning with an intrinsic motivation will be examined. The main aim of the present study is to understand the relationship between maternal educational beliefs and children's cognitive engagement through the mediating role of perceived parenting behaviors across gender and school levels. Turkish students attending Grade 3 to 11 and their mothers will participate in the study. This study will contribute to literature by testing how parental factors influence cognitive engagement of students from different grade levels on a nationally representative sample of Turkey.