Batman ili toplum eczacılarının akılcı ilaç kullanımı konusundaki bazı bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluatıon of certaın knowledge and attıtudes of communıty pharmacısts ın Batman provınce regardıng ratıonal drug use
  1. Tez No: 917878
  2. Yazar: ADEM AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF HİLAL VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İlaçların akılcı olmayan kullanımı, ciddi sağlık problemlerine ve tedavi masraflarının artmasına yol açmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün, Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) çalışmaları, dünya genelinde hızla yaygınlaşmaktadır. Sürekli Mesleki Gelişim (CPD), eczacıların bilgi, beceri ve tutumlarını sistematik olarak geliştirmeyi amaçlayan, öz değerlendirme, kişisel planlama, uygulama, dokümantasyon ve değerlendirme aşamalarından oluşan bir döngüdür. Bu bağlamda, eczacılar yalnızca ilaç dağıtıcısı değil, hastaların tedavi süreçlerinde aktif birer sağlık profesyoneli olarak konumlandırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı toplum eczacılarının AİK konusundaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda AİK'nın önemine dikkat çekilerek, Batman toplum eczacılarının AİK'na karşı tutum, davranışları ve bilgi düzeyleri incelenmiştir. Bu çalışmada, toplum eczacılarına AİK bağlamında İyi Eczacılık Uygulamaları, Sürekli Mesleki Gelişim, hasta güvenliği ve sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği gibi temel konular çerçevesinde hazırlanan 62 soruluk anket Batman ili toplum eczacılarına uygulanmıştır. Çalışma nitel ve tanımlayıcı bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Anket Haziran-2024 ile Eylül-2024 ayları arasında Batman toplum eczacılarına Batman Eczacı Odasının izni ile elektronik ortamda gönderilmiş ve veri analizi için anketteki soruların yanıtları, frekans analizi, yüzdelik hesaplamalar ve çapraz analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre; Batman ilindeki toplum eczacılarının %81'ine ulaşılmıştır. Çalışmamızda katılımcıların %68,4'ü erkek, %31,6'sı kadındır. Katılımcıların %99,1'i akılcı ilaç kavramını duyduklarını, katılımcıların %61,4'ü ilaç etkileşimleri ve advers etkilerini araştırmak için bir web sitesi takip ettiklerini, katılımcıların %74,6'sı lisans eğitimi sırasında akılcı ilaç kullanımı dersi aldıklarını, katılımcıların %94,7'si hastalarına hekim reçeteleri dışında gıda takviyeleri ve vitamin gibi tedavi önerdikleri, katılımcıların %49,1'i mesleklerini icra ederken akılcı ilaç kullanımına ilişkin kurs, seminer veya eğitimlere katıldıklarını beyan etmişlerdir ayrıca katılımcıların %69,29 akılcı ilaç kavramını tam ya da tama yakın tariflemiştir. Sonuç olarak toplum eczacıları, akılcı ilaç kullanımının yaygınlaştırılmasında kritik bir role sahiptirler. Hastalara doğru bilgi ve rehberlik sunarak, ilaçların bilinçli ve etkili bir şekilde kullanılmasına yardımcı olurlar. Bu sayede, tedavi süreçleri daha güvenli ve başarılı olur. Bu sorumluluklarını yerine getirmede, lisans sonrası eğitimlerin sürekli olması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Irrational usage of medications causes major health issues and raises treatment expenses. The World Health Organization's (WHO) Rational Use of Medicines (RUM) research are rapidly expanding globally. Continuous Professional Development (CPD) is a cycle that includes stages such as self-assessment, personal planning, implementation, documentation, and evaluation, with the goal of systematically developing pharmacists' knowledge, skills, and attitudes. In this environment, pharmacists are positioned not just as medication suppliers, but also as active health professionals involved in patient treatment. This study aims to assess community pharmacists' knowledge and attitudes of RUM. Our study focused on the significance of AİK and studied the attitudes, practices, and knowledge levels of Batman community pharmacists regarding it. A survey of 62 questions was administered to community pharmacists in Batman province, including topics such as Good Pharmacy Practices, Continuous Professional Development, patient safety, and health service sustainability in the context of RUM. The study was structured as a qualitative and descriptive study. The survey was distributed electronically to Batman community pharmacists between June 2024 and September 2024, with the permission of the Batman Chamber of Pharmacists, and the responses to the survey questions were analyzed using frequency analysis, percentage calculations, and cross-analysis. According to the findings of the survey, 81% of community pharmacists in Batman province were contacted. In our study, 68.4% of participants were men and 31.6% were women. 99.1% of the participants stated that they had heard of the concept of rational drug use; 61.4% of the participants stated that they followed a website to research drug interactions and adverse effects; 74.6% of the participants stated that they took a course on rational drug use during their undergraduate education 94.7% of the participants stated that they recommended treatments such as dietary supplements and vitamins to their patients outside of physicians' prescriptions and 49.1% of the participants stated that they attended course. Additionally, 69.29% of the participants defined the concept of rational medicine completely or almost completely. As a result, community pharmacists play a critical role in promoting rational drug use. They furnish patients with precise information and counsel, assisting them in utilizing medications consciously and efficiently. This approach enhances the safety and efficacy of treatment processes. To fulfill these tasks, it is critical to maintain ongoing postgraduate education.